1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Peygamberler Şehri Konya
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Peygamberler Şehri Konya

A+A-

Takriben 10 yıl önce yaptığımız bir çalışmayla, Konya’da yaşamış Peygamberlerle ilgili önemli bilgileri derlemiş ve bir mecrada yayımlamıştık. Kaynaklarımızdan biri de, konuya ‘Konya Alimleri ve Velileri’ adlı kitabında yer veren Emekli Yrd. Doç. Hasan Özönder’di. Sonraki görüşmelerimizde Konya’nın ‘Peygamberler Şehri’ unvanıyla anılmasına yönelik eksikleri konuşsak da mesele ‘yazdıklarımızla’ sınırlı kalmıştı.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi Türkiye’de yıllık düzenli konferanslar tertip etmesiyle bilinir. Geçen haftanın konuğu Araştırmacı Yazar Ahmet Çelik, ‘Peygamberler konusunu’ detaylıca anlatarak gönüllere ışık tuttu. İşin bir diğer sevindirici yanı da Kılıçarslan Konferans Salonu’nun üniversite gençliği tarafından doldurulmasıydı.

Ahmet Çelik konuşmasında ‘Peygamber gönderilmemiş hiçbir topluluk olmadığına’ vurgu yaptıktan sonra, Konya’da yerleşik şehir hayatının tarih öncesi, Prehistorik çağda başladığını; ilk yemek kültürünün geliştiği, tarımın yapıldığı, ateşin kullanıldığı, yerleşik hayata geçilip vahşi hayvan saldırılarına karşı ortak savunmanın yapıldığı Çatalhöyük’ün en eski ve en gelişmiş Neolitik devir yerleşim merkezi olduğunu anlattı.

Tarihin bir diğer tanığı da Alâeddin Tepesi idi. Çelik, Çatalhüyük’e benzeyen ve günümüzde dünyanın en büyük dönel kavşağı vazifesini gören 9000 yıllık tarihi olan Alâeddin Tepesi’nin neolitik izler taşıdığını ve milattan önce 2000’li yıllarda düzenli iskân gördüğünü işaret ettikten sonra bölgedeki kazılarda Frig, Hitit, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait bulgulara ulaşıldığını kaydetti.

Bu kadar derin tarihe sahip bir coğrafyadan bir değil belki de onlarca Peygamberin gelip geçmiş olması ilahi vaadin gereğidir. Zira kainatın Yüce Yaratıcısı Allah, İsra Suresi’nin 15. Ayetinde ‘Biz bir resul göndermedikçe azap da etmeyiz” buyuruyor.

Konyalı

peygamberlere

dair vesikalar

Mevlana Müzesi İhtisas Kütüphanesi’nde bulunan Mecmûa-i Enbiyâ-i İzâm ve Evliyâ-i Kirâm ile Haza Mecmuau Enbiyai İzam ve Evliya-i Kiram Rahimehullah adlı iki el yazması eser Konya’da medfun peygamberlere ışık tutan vesikalardandır. Bir diğer önemli kaynağın Koyunoğlu Müzesi Kütüphanesi’ndeki Konya’da Medfun Evliya ve Enbiya Medfenleri adlı mecmua olduğu anlatan Çelik, aynı kütüphanedeki Konya’da Yatan Evliya ve Enbiya İsimleri adlı mecmuanın da Peygamberler hususunu anlattığını söyledi. Milli Kütüphanedeki Medine, Konya ve Haricinde Olan Enbiya-i İzam ve Evliya-yı Kiram'ın İsimleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığındaki Medine-i Konya Dahilinde ve Haricindeki Enbiyâ’nın ve Ehlullah-ı Kiramın Esami-i Şerifeleri ve Kütahya Tavşanlı Zeytinoğlu İlçe Halk Kütüphanesindeki Medine-i Konya Dahil ve Haricinde Günüde-i Hak-i Itırnak Olan adlı eserlerin konuya ışık tuttuğunu da Çelik görsel sunum eşliğinde ifade etti.

Ülkemizde en çok

peygamber Konya’da

Milli Kütüphane kayıtlarında Şalih ve Fezail peygamber isimleri geçiyor. Mevlana İhtisas Kütüphanesi kayıtlarında Çağdun, İklis, Mihrane, Merrih, Yeni Kale Kapusu haricinde medfun Hamun ve Salih, Sultan Alâeddin Camii şerifinde medfun Müraç (as) ile Sarı Yakup mezarlığında medfun üç,  Hisarönü’de medfun bir, Musalla mezarlığında medfun dört peygamberden zikredilir. İsmi geçen kaynaklarda Konya’da medfun 17 peygamberden bahsedilse de Ahmet Çelik bu sayının 24’e kadar çıktığını, ancak bazı isimlerde okuma farklılığı olduğunu gördüklerini belirterek sayının 14 olma ihtimalini kuvvetli gördüklerini anlattıktan sonra şunu söyledi: “Şanlıurfa’da 13, Diyarbakır’da 10, Tarsus’ta ise 3, Adıyaman ve Şırnak’ta da 1’er peygamberin medfun olduğu biliniyor. Bu açıdan baktığımızda Konya’da yaşadığı tespit edilen peygamber sayısı diğer şehirlerde yaşamış peygamberlerden fazladır. Bu yönüyle Konya evliyalar şehri olmanın ötesinde Peygamberler Diyarıdır. Bu yönde çalışmalar yapılmalı şehrin kültür ve turizm alanına Peygamberî bilgi ve eserler kazandırılmalıdır.”

Yıllardır fasılasız haftalık konferanslarla toplumun ruhunu doyuran TYB Konya Şubesi ve Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten ekibi performanslarıyla tebriki hak ediyor. Nadide çalışması sebebiyle Ahmet Çelik’e teşekkür ediyoruz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.