Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Peynire Gel Peynire

A+A-

Geçtiğimiz gün sabah kahvaltısı yaparken aklıma geldi. Acaba biz de farkında olmadan o peynirlerden, o ballardan tüketmiş miydik? Konuyu hemen anladınız sanırım. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapmış olduğu titiz çalışmanın ardından, taklit ve tağşiş (Bir şeyin içine başka bir madde karıştırma, katıştırma) yaptığı kesinleşen 42 firma ile ürünlerine ait bilgileri internet sitesinden açıkladı. Laboratuar sonucuna göre taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 25 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 41 parti süt ürünü (18 peynir, 12 tereyağı, 9 yoğurt, 1 dondurma, 1 süt kaymağı) açıklandı. Ayrıca taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 17 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 34 parti bal ürününe ait bilgilere de yer verildi. Üzülerek söylüyorum ama ne yazık ki, 25 sahte süt ve süt ürünü üreten firmaların içerisinde peynir alanında 5, dondurma alanında ise 1 tane olmak üzere toplamda 6 Konya firması bulunuyor. 

Durum oldukça vahim
Bal ve peynir insan sağlığı açısından çok önemli 2 temel besin maddesi arasında yer alır. İçerdiği enerji, protein, mineral ve vitamin bakımından bal ve peynir birçok hastalığa da çare olarak görülür. Fakat bu vahim tablo karşısında artık insanların bal ve peynir tüketmeden önce durup bir kez daha düşüneceğini tahmin ediyorum. Kendi adıma konuşmalıyım ki görmüş olduğum manzara karşısında şaşkınlığımı gizleyemedim. Hadi bal üretiminde böyle bir olayın yaşanmasını açıkçası bekliyorduk diyelim. Çünkü son zamanlarda televizyonlarda yapılan bal reklâmları işin ciddiyetini gözler önüne seriyordu. Fakat peynirde taklit ve tağşişin yapılması, üstelik bunda şehrimizin başı çekmesi son derece vahim bir durum olarak değerlendirilmeli diye düşünüyorum. Nüfusu 2 milyondan fazla olan şehrimizde genç, yaşlı, çoluk, çocuk her gün en az 3’te birlik kısım gerek sade olarak gerekse çeşitli yiyeceklerin içerisinde peynir tüketiyor. Bu da toplama bakıldığı zaman büyük bir peynir tüketimi anlamına gelir.

Hakkınız yok
Sürekli büyüyen ve gelişen ülkemizde, ülkemizin gelişmesinde lokomotif görevlerinden birini üstlenen şehrimizde böyle bir skandalın yaşanması şehrimiz adına hiç yakışmadı. Şunu çok merak ediyorum, acaba ürünleri üreten bu işletmeler kendi ürünlerini tüketiyorlar mı, ailesine eşine çocuğuna yediriyorlar mı? Ben şahsen hiç zannetmiyorum. Yazımı okuyan firma sahipleri sizlere seslenmek istiyorum. Elinizi vicdanınıza koyun ve halk sağlığıyla lütfen oynamayın. Belki sizin açınızdan bu sıradan bir olay olarak görülebilir. Ama unutmayın ki, tehlikeli hastalıkların giderek arttığı günümüzde sağlıksız gıdaların neden olduğu hastalıkların sayısı da bir hayli fazla. Şunu da belirtmeliyim ki insan sağlığı her şeyden önemlidir ve kimsenin insan sağlığıyla oynamaya hakkı yok.
Unutmadan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na da küçük bir hatırlatma: Gıda sektöründe skandal üstüne skandal yaşayan ülkemizde insan sağlığı açısından denetimlerin daha sık yapılması, gerekirse firmaların geçici ya da tamamen kapatılması gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir olay Avrupa’da yaşansa, ilgili kurumun nasıl tedbirler alacağını sizler bizden daha iyi bilirsiniz. Avrupa Birliği’ne girmek istiyorsak böylesi skandallara kalıcı çözümler getirmeliyiz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.