1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Pirinç Tanesi ve Seçim
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Pirinç Tanesi ve Seçim

A+A-

Bir buçuk saatlik maçın ardından beş saat maç yorumu konuşanlar veya dinleyenler için normal olabilir belki, maça gösterdiği özeni verdiği oya göstermeyenler için de normal olabilir bilemiyorum; Nedir bu 17 günden beri bitmeyen seçim süreci?

*

Seçim dışında konuşulan gündem şöyle, işsizlik son 10 yılın en yüksek seviyelerine çıkmış! Farkında mısınız? Ve eleman arayanlar işe alacak nitelikte eleman bulamıyormuş onca üniversite mezunu işsiz gezerken… Ha bir de patates ithalatına uygulanan vergi muafiyeti Mayıs ayı sonuna uzatılmış iyi mi?

*

Hani patates soğan stokçuları vardı, hani bu stokçular fırsatçılık yaparak fiyatları artırıyordu, hani devlet stokçuları yakalayıp ceza kesiyordu, hani neredeler? Asıl böyle haberleri çıkaranlar ve yayanlar neredeler? Belki onlar cevap verirler; O kadar stokçu olsaydı, stoktaki mallar ortaya çıkardı ve yurt dışından patates soğan almaya gerek kalmazdı, muhannete muhtaç olmazdı millet… Nedir patates, soğan ithal etmek?

*

Stokçuluk ile depoculuk arasındaki farkı bilmeden konuşanlar için de normal olabilir bilemiyorum; Nedir bu 17 günden beri bitmeyen seçim süreci hiç düşündünüz mü? Ekonomiyi 17 yıldan beri yönetenler, seçime verdikleri önemi geçime vermiyorlar, iş ve işsizlik konusunda yaşanan sorunlara, sandıktaki oylara gösterdiği özeni göstermiyorlar sanki… İstanbul büyük şehir belediye başkanlığını muhalefete bırakmamak için gösterdikleri çabayı, tarım, sanayi ve eğitim konularında gösterselerdi, Türkiye bugün çok daha iyi bir durumda olurdu… Nedir bu İstanbul’un önemi? Türkiye’den bile daha önemli sanki…

*

Verdiği oyun geçerli kabul edilmesi için gereken özeni göstermeyenler anlıyor mu bu sorunları? Soran olsa cevap verirler mi?

*

Japonya’ya gittiğimde duymuştum, Japonlar, sayı saymayı öğrenmeye başlayan çocuklara yani okul öncesi aile içi eğitimde şu soruyu sorarlarmış “Her Japon tabağında bir tane pirinç tanesi bırakırsa ve bu pirinçler çöpe atılırsa, her öğünde ne kadar pirinç israf edilmiş olur? Hadi hesaplayalım, kolaylık olsun diye pirinç tanesini 1 gram alalım, Japonya nüfusu 130 milyon… Yani sadece bir tek pirinç tanesi israfı ile çöpe gidecek olan pirinç 130 ton oluyor…  Japon çocukları bu bilmece ile hem hesap ve matematiğin önemini hem de sorumluluk almayı öğreniyorlar.

*

Bir pirinç tanesinin değerini düşünmeyen kişiler, seçimde attıkları oyun kıymetini biliyorlar mı acaba? Sel, göl, deniz hepsi de su damlacıklarından oluşur, bir damla suyun kıymetini bilmeyen suya hasret kalır Allah muhafaza.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.