1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. PKK mı Ermeni? Ermeni mi PKK?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

PKK mı Ermeni? Ermeni mi PKK?

A+A-

Ermenistan’ın terörist ruhlu askeri birlikleri ilan edilen geçici ateşkes kararına rağmen insanlık suçu işleyerek sivil yerleşim bölgelerini bombalarken Suriye’deki PKK’lı militanlar da Ermenilerin yardımına koşmuştu. Avrupa’daki PKK’lılar da hafta sonunda Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi (CCAF) tarafından Paris’te ‘Azerbaycan’ın Ermenistan'ın saldırılarına karşı meşru müdafaa hakkını kullanmasını protesto etmek üzere’ organize edilen protestoya destek verdi.

Son gelişmeler flu kimlikleri netleştirdi. Halen PKK’nın bir Kürt hareketi olduğunu savunacak/söyleyecek kim kaldı acaba?

Ermeni PKK

kardeşliği açığa düştü

Azerbaycan ordusu karşısında büyük çöküş yaşayan Ermenistan cephelerine PKK’lı teröristlerin yardıma koştuğunu ibretle gördük. Ermenilerin hafta sonunda Paris'te düzenlediği ‘Ermenistan’a destek gösterilerine’ terör örgütü PKK'nın da katılması aralarındaki ilintiyi ifade eden önemli bir gösterge oldu. Göstericilerin elinde Avrupa Birliği (AB), Fransa, Ermenistan ve Yunanistan bayraklarının yanı sıra PKK paçavrasının da olması Avrupa ülkelerinin teröristlerde iş birliğinin vesikası olarak değerlendirilmelidir.

Ülkesinin keşfettiği

doğalgaza üzülenler var mı?

Türkiye, devletin teknik imkânsızlıkları sebebiyle yıllarca güneydoğudaki petrol arama sahalarını yabancı şirketlere açarak medet umdu. Sınır komşumuz Suriye, Irak ve İran topraklarından harıl harıl petrol çıkarıp dünyaya satan batılılar, bizim topraklarımda açılan kuyuların hepsine ‘petrol yok’ raporu tutarak üzerine tonlarca beton döküp gitti.

Son yıllarda sismik araştırma gemileri sayesinde hem Akdeniz hem de Karadeniz’de ciddi araştırma faaliyetleri yürüten Türkiye geçen hafta Karadeniz’de ikinci önemli doğalgaz yatağını keşfetti. Anlaşılan o ki zaman ilerledikçe ve araştırmalar derinleştikçe daha büyük rezervlere ulaşmak da mümkün.

Ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağı öngörülen doğalgaz kaynaklarının bazı partiler tarafından hafife alınıp eleştirel yaklaşımlar gösterilmesinin milli duygularla izahı yoktur.

Ülkemizin muhtelif bölgelerinde keşfedilen maden yataklarının işletmeye alınmasını engellemek için ‘çevreci görünümlü dernekler kurdurup’ propaganda yürüten batılıların bu sahadaki çalışmalarının da ifşa edilmesiyle Türkiye’yi ekonomik anlamda zirveye taşıyacak dönemin başlatılması mümkün olacaktır.

Karabağlılar Ermeni

zulmünden kaçmadı

Azerbaycan-Ermenistan savaşı gündeme oturunca ‘Türkiye’deki Karabağ isimli köylerin 30 yıl önceki Ermeni zulmünden kaçtığına dair’ çıkan yalan-yanlış bazı haberler ve yazılar üzüntüye sebep oldu. Konya’nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Karabağ Köyü de bunlardan biridir. Uzman Sanat Tarihçisi Sâriye Uçar, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinden yüzyıllar önce göç eden Azerbaycan Türklerinin Anadolu’nun dört bir yanında iskân edildiğini belirterek, “Konya’ya bağlı Cihanbeyli ilçesine ve Afyonkarahisar’a bağlı Bolvadin ilçesine yerleştirilen Karabağlılar da bunlardandır. Köklerini unutturmamak için de Konya’ya yerleştirilen Azerbaycanlılar köylerine Karabağ, Afyon’a yerleştirilenler de Büyükkarabağ ismini vermiştir. Türkiye’deki Karabağ köylerinin geçmişi çok eskidir ve 30 yıl önceki Ermenistan saldırılarından kaçmış olmaları söz konusu değildir” dedi.

Safevilerin 17. yüzyılda Karabağlıları göçe zorladığını, Karabağ aşiretinin Karaman’a, Konya’nın Akşehir, Ilgın bölgesine, Aydın Saruhan havalisi ile Tavulga, Alikan ve Göl Karabağ yani Büyükkarabağ köylerine yerleştirildiklerini anlatan Uçar; Aydın, Muğla Mersin, Kars ver Iğdır gibi birçok yerdeki Azerbaycan Karabağlılarının da 1700’lü yıllarda Anadolu’ya göç ettiğini ifade etti.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.