Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Planlar

A+A-

 

 

Hayat nedir? sorusuna verilen güzel bir cevap; biz planlar yaparken başımıza gelen diğer şeylerdir hayat! Niçin diğer şeyler? Plan yapmayı mı bilmiyoruz, yaptığımız planın gerçekleşmesi için yapılması gerekenleri mi yapmıyoruz?

*

Ettiği duanın gerçekleşmesi için harekete geçmeyen kişi din tüccarıdır demiş bir büyüğümüz. Bize dua mekanizmasını bile unutturan duayı tılsıma çeviren hurafeciler pilavı anladıkları kadar planı da anlasalardı bu durumlara düşmüş olmayacaktık.

*

Hayat, planlarımıza rağmen başımıza diğer şeyler geldiğinde verdiğimiz tepki anında oluşuyor. Yeni durumu yeteri kadar hızlı analiz edip, anlayıp, adapte olamıyor ve gereken refleksleri veremiyorsak, yeni duruma göre yeni planlar oluşturmakta geç kalıyorsak, hızlı plan yapmayı ve uygulamayı bilenlerin planlarında figüran olmaya mahkûm oluyoruz.

*

İşin en acı tarafı da kendi sahnende başrol olman gerekirken, figüran duruma düşmektir. Eski dünyanın merkezi, üç kıtanın kavşak noktası, Avrasya, Afro-Avrasya, Ortadoğu bizim sahnemiz olmuş yüzyıllardan beri. Başrol oynamışız hem kendi bölgemizde hem de tüm dünya sahnelerinde.

*

Ne zaman ki kol gücümüzü, akıl ve bilim gücü ile desteklemekte geri kalmışız, hurafeyi din yerine koymuşuz, hurafe ile mücadele edenleri dinsiz, hurafecileri alim, hoca efendi kabul etmişiz, planlarımızı yürütme gücünü kaybettiğimiz gibi, başrolü de vermişiz. Bazı gerçekleri anlayamadığımız için de başrolü tekrar almak yerine figüran olma kavgasında buluyoruz kendimizi.

*

Mezhep farkları üzerinden din kardeşlerimiz ile girdiğimiz kavgalar ile bölgemizde, sahte alimler ve misyoner tarihçiler eliyle et-tırnak olmuş etnik grupları kaşıyarak vatanımızda nifak tohumları ekenlerin arkasından gübre serpiyoruz.

*

Osmanlı İmparatorluğu’nu bitiren ve dönemin ABD Başkanı’na Kürdistan ve Ermenistan sınırlarını çizme yetkisi veren Sevr Anlaşması’nı överken, yıkılan imparatorluktan günün zor şartlarında bir devlet kurtaran Lozan Anlaşması’na sövenler, önlerine koyulan pilavı anladıkları kadar yapılan planı da anlayabilseler keşke.

*

Yaşadığımız bölge dünyanın akupunktur noktalarından birisi olma gücünde olduğu için birleştirici değil ayrıştırıcı söylem peşinde olanların, müzakere yerine münakaşayı tercih edenlerin, kendi tarihini değil, misyonerlerin yazdığı tarihte replik arayanların başrol almaları mümkün değildir, bu kafayla ısrar etmeleri halinde figüranlığı da kaybedecekleri açıktır.

*

 

Başarı bir bir olmak değil, birlik olmaktır. Başarı birilerine değil kendi birliğine hizmet etmektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum