1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Poşet Muhalefeti
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Poşet Muhalefeti

A+A-

İçinde her şeyin satıldığı alışveriş merkezleri ve zincir marketlerin henüz hayatımıza dâhil olmadığı yıllarda bakkala, fırına, pazara giderken herkes eline filesini torbasını almayı ihmal etmezdi. Kuruyemiş ve benzeri ürünler umumiyetle gazeteden yapılma kesekâğıdına konularak satılır; zeytin, toz şeker gibi ürünler için naylon torba kullanılırdı. Büyük marketler öncesinde birçok satıcı ‘kârı düşük olduğu gerekçesiyle’ ekmek müşterisine poşet vermezdi. Sonra büyük marketlerle beraber alışveriş çantaları, fileler terkedilmeye başlandı. Reklam ve tanıtıma ağırlık veren firmalar ‘bilinilirliği artırmak adına’ herkesin eline ‘Logolu poşetler’ tutuşturdu.

Poşet yaygınlığı görünürde hayatımıza büyük kolaylık katmıştı. En azından file, torba taşımıyorduk. Bugünlerde, üstelik de seçim öncesinde hükümetin, ‘çevreye verdiği zarar sebebiyle’ poşet kullanımına ciddi anlamda kısıtlama getirmesine intibak etmede zorlanıyoruz. Oysa hemen herkes piknik alanlarında uçuşan poşetleri görmektedir. Bir ucu toprağın dışında kalmış naylonun zamana nasıl direndiğini görmeyen pek az insan olmalıdır. Poşeti hoyratça kullanan biz insanoğlu, hayatımıza kolaylık sağladığını zannettiğimiz plastik türevlerinin ‘gelecek nesillerin bize emaneti’ tabiata verdiği zararı görmezden gelmeyi başardık!

Evden çıkarken yanına torba almayı adet haline getiren nesille birlikte yaşamamış genç dimağların alışması elbette zor olacak da, bez torba neslinden yükselen ‘acayip’ tepkileri anlamlandırmak zor geliyor!

Cumhurbaşkanı, Belediye Başkanlarını halka ücretsiz bez alışveriş çantası dağıtmaya teşvik ederken, ücretli poşet uygulamasını ‘devletin dolaylı vergi uygulaması’ olarak yorumlamak pek akla uygun gelmiyor. Fakat küresel baskıların oluşturduğu ekonomik krize bir de ‘poşet muhalefeti’ ekleyerek seçime gitmenin önemli bir risk olduğunu söylemek gerekiyor.

Mesele sadece poşet değil

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’in, paralı poşet uygulamasına ilişkin kanunun yemeklik yağ için ‘litre başına 10 kuruş atık yağ bedeli’ getirdiğini açıklaması; ‘Fiyat artışlarına devletin sağladığı katkı’ olarak yorumlandı. Helvacıgil’in ‘ambalaj ürünlerine geri dönüşüm katkı payı öngörüldüğü ve bunun gelecek yıl enflasyonu artıracağına yönelik öngörüsü’ ekonomik sıkıntıların devamına işaret ediyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.