1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Projelerin tamamlanması bekleniyor
Projelerin tamamlanması bekleniyor

Projelerin tamamlanması bekleniyor

Projelerin tamamlanması bekleniyor

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Sayın Mustafa Kalaycı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bütçe görüşmeleri esnasında yaptığı konuşmada “Konya-Kayacık Lojistik Merkezi Projesi, Çevre Yolu ve Metro” konusunu gündeme getirdi.

 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, Konya-Kayacık Lojistik Merkezi Projesi’nin 2008 yılında yatırım programına alındığını belirterek,  “Aynı yılda programlanan lojistik merkezlerin birçoğu hizmete alınmasına rağmen uzun yıllar sürüncemede kalmış, ihale edilmiş, sonra iptal edilmiş, yeniden ihale edilmiş, şimdi tamamlama aşamasına gelmiştir” dedi.

Konya ekonomisi için çok önemli olan Kayacık Lojistik Merkezi Projesi’nin tamamlanma aşamasında olduğunu dile getiren Kalaycı, “Lojistik merkez ne zaman hizmete açılacak?

Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice-Mersin Hızlı Tren Projesi tümüyle ne zaman bitirilecek.

Hızlı tren ulaşım teknolojileri geliştirilerek raylı taşımacılıkta altyapı, üstyapı ve elektro mekaniğin yerli üretimi sağlanmalı, sanayi odaklarının liman ve ana hat demir yolu bağlantıları gerçekleştirilmelidir.  Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice-Mersin Hızlı Tren Projesi'yle ilgili Konya-Karaman kısmı tamamlandı. Projenin tümüyle bitirilmesini ne zaman sağlayacağız? Bu konuda geleceğe dönük planlamamız ne? Konyalı sanayici ve ihracatçımızın limanlara uygun maliyetle ve hızla ulaşımı çok büyük önem arz ediyor. Taşucu Limanı'na Konyalı sanayicinin, ihracatçının ulaşımıyla ilgili yürütülen çalışmalar hangi aşamada?” ifadelerini kullandı.

Araç trafiği sorun

Kalaycı, Konya’nın Çevre Yolu ve Metro Projesinin hızla tamamlanmasını beklediğini belirterek, şunları söyledi: “Konya raylı sistem hattının birinci etabı Necmettin Erbakan Üniversitesi-Meram Belediyesi hattıyla ilgili sözleşme bu ayın başında imzalanmıştır. Konya'da her geçen gün artan araç trafiğiyle birlikte şehir içi ulaşımda yıllardır ciddi sorunlar yaşanmaktadır. 2004, 2009, 2014 yerel seçimlerinde Konya’lılara vaat edilen ve on beş yıldır yapılamayan metro projesinin bugün için yapım aşamasına gelmesi Konyalılar tarafından büyük memnuniyetle karşılanmıştır. Konya raylı sistem hattının her iki etabıyla birlikte hızla tamamlanmasını da temenni ediyoruz. On yıldır bu Komisyonda gündeme getiriyorum, Konya Çevre Yolu Projemiz. Konya şehir içi ulaşım sisteminin rahatlatılması için çok önemli olan Konya Çevre Yolu Projesi'nin de hızla tamamlanmasını bekliyoruz.  122 kilometrelik çevre yolunun 68 kilometresi yatırım programına alındı, önemli bir kısmı da tamamlandı bunun. Geri kalan kısmının daha sonraki yıllarda ihale edileceğini söylüyorsunuz. Çok uzun beklemeyelim, sizden beklentimiz bu, bir on yıl daha beklemeyelim. Tümüyle 122 kilometrelik çevre yolumuzun tamamlanmasını istiyoruz. Bozkır-Seydişehir arasında ölümlü kazalar sıkça oluyor, buranın da bölünmüş yol kapsamına alınmasını bölge insanımız istiyor. Konya-Alanya yolu yapılıyor, güzel bir çalışma yürütülüyor.  Sarıoğlan'dan Bozkır-Seydişehir arasında da bölünmüş yol yapılırsa bölge insanımızın daha çok duasını alacaksınız.” (Konya’nın Sesi)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.