1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ramazan Alışverişinde Ölçüyü Kaçırmayalım
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan Alışverişinde Ölçüyü Kaçırmayalım

A+A-

Ramazan Kur’an ayıdır. Allah’a yakınlaşma ayıdır. Olmayana yedirme, yoksulu doyurma, elindekini paylaşma ayıdır. Biz bunu ne kadar uyguluyoruz, sorgulama zamanıdır.
Onun için Ramazan rehavetine kapılmadan alışverişte ölçüyü kaçırmamalıyız.
Yaklaşan Ramazan öncesi her evde bir alışveriş telaşı şimdiden başladı. Bir telaş ki, kendimizi bir türlü sınırlayamayabiliyoruz. Yapılan aşırı alışveriş bize her anlamda olumsuz etkileyebiliyor. Bu olumsuz etkilemenin faturası sonradan ağır geliyor.
Canımız yandığında farkına varıyoruz. Çağdaş toplum olmanın göstergelerinden birisi de toplumu oluşturan bireylerin bilinçli tüketici olmalarına bağlıdır.
Bilinçli tüketicide bir önceki ramazanda yaptığı alışverişleri ve bunun sonuçlarını düşünerek hareket eder. Acele işten hayır gelmez sözünden de anlaşılacağı gibi toplu alışveriş yaparak stokçuları ve spekülatörleri zengin etmeye fırsat vermemeliyiz. Alacağımız ürünleri bildiğimiz ve güvendiğimiz yerlerden fiyat araştırması yaparak almamızda büyük bir fayda vardır.
Ramazan alışverişlerinde özellikle ürün etiketlerine bakmayı ihmal etmemeliyiz.
Son kullanma tarihi ve ürün içeriği ile katkı maddelerini bilinerek ürün almalıyız.
Aslında her zaman yaptığımız gibi Ramazan alışverişini de günlük ve haftalık olarak yapmakta kazanan biz olacağız. Bu hem bizler açısından hem de ülke ekonomisi açısından önemlidir. Öyle ise her zamanki gibi günlük ihtiyacımıza göre alışveriş yapmalıdır.
Ramazan diğer aylardan daha fazla yemek yenen, daha fazla para harcanan, daha fazla israf edilen bir ay değildir.
Aksine Ramazan, yemeğin paylaşıldığı ve her türlü israfın hiç olmaması gereken kutsal bir aydır. Aynı zamanda bizler için bereket ve iktisat ayı anlamına geliyor.
Ancak, birçok Müslüman ülkesinde en fazla gıda israfının yapıldığı ay Ramazan ayıdır. Bunun önüne geçebilmek içinde Ramazan ayında gıda israfına karşı kampanyalar düzenleniyor. Peki, bu kampanyalar yeterli ve amacına uygun oluyor mu diyorsanız?
Kısmen faydalı olabilir. Önemli olan insanın nefsi, israftan kurtulma kültürünün geliştirmesi ve toplumun bütün katmanlarına yayılmasıdır. İhtiyaca göre alışveriş yapılması önemli.
Yani, rehavete kapılmayı bir tarafa bırakmak büyük yarar vardır.
Peki, yapılması gereken ne derseniz? Ramazan Ayı öncesi alışverişlerde ölçüyü kaçırmaktan kurtulmak en iyisi olan değil mi?
Şimdiden Ramazan Ayınızı kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.