1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Ramazan Ayı ve Sosyal Meseleler
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan Ayı ve Sosyal Meseleler

A+A-

Efendimiz (SAS) buyuruyor ki: “En faziletli sadaka Ramazan ayında verilen sadakadır” (Beyhâki). Efendimizin bu müjdesi gereği bu ayda gücümüz ve imkânlarımız ölçüsünde infak etmeye, bir garibe iftar ettirmeye, bir yetimi sevindirmeye çalışacağız.

Hayır sahipleri infaklarını; zekat, bağış, öşür, sadaka ve fitrelerini Ramazan ayında çoğunluk ve yoğunlukla vermekteler. Ancak değişen Dünya ve Türkiye şartlarında büyük şehirlerde çok konutlu evlerde yaşanıyorsa, kimse kimseyi tanıyamıyorsa, bizzat muhtaçlara-şahıslara ulaştırmaları zorlaşmaktadır.

Zekat vermede nisap miktarına ulaştığı ya da bir yıl geçme şartından dolayı bekletilerek kat kat sevabına nail olabilmek için Ramazan ayında vermeyi tercih etmekteler. Mükellef olan zat zekatı bekleterek, güvendiği vakıf ve derneğe veriyor.

Ramazan ayının 9. günündeyiz. İlimizde kurulu Sivil Toplum Kuruluşu; vakıf ve dernek başkan ve yöneticilerini uyarıyor, kardeşene çağrıda bulunuyorum.

Bazı vakıf veya dernek başkan ve yöneticileri topladıkları zekatları, harcamada/dağıtmada ölçüyü kaçırmaktalar ve ameli olarak uygulamada zaafiyete düşmekteler. Örnek olsun diye takriben/tahminen 300 bin TL.Toplanan zekatın  ancak 100 bin TL’ini yani toplanan akarın 3/1 ini dağıtmakta, gerisini/kalanını  hesapta tutmakta her yıl böyle devam ettirmekteler. Dolayısıyla 3-5 yıl sonra hesap kabarmaktadır. Yıllık beyannamelerin incelenmesinde görülecektir.

Allah (CC ) razı olsun hayır sahipleri veriyor ancak sorun dağıtmamakta ya da harcanacak yeri bulamamakta.  

Toplanan yardımlar; ister nakit olsun ister ayni olsun dağıtılmasa yahut yeterli sayı ve miktarlarda dağıtılmasa başkan olarak sizin ve Yönetim Kurulu üyelerinizin hem bu dünyada hukuki sorumluluğu hem de ahirette vebali olduğunu hatırlatıyorum.

KORONAVİRÜS/PANDEMİ süreci bir yılı geçti amma bu sürecin ekonomik, sosyal ve kültürel etkileri, izleri artarak devam ediyor. Bazı vakıf ve dernekler öğrenci bursu ve eğitim yardımı vermekteler. Nacizane yönetici/başkanlara aşağıda yazılan konuyu teklif ediyorum.

Bu salgın sebebiyle kimi öğrencinin velisi işinden olmuş, işsiz kalmış, kimi veli asgari ücretli veya emekli olmaları genel olarak dar gelirli öğrenci velileridir. İhtiyaç duyulan bir zaman, kimi öğrenciler memleketlerinde kimileri de ailelerinin yanlarındadırlar. Ailelerin zaruri  ihtiyaçları gıda ve erzak, ısınma-doğalgaz, elektrik ve su tüketimi arttı. Eğitim yardımlarını ve bursları yıllardır parasal olduğu gibi öğrenci sayısı olarak da düşük miktarlarda tuttunuz. Gelin salgın dönemini dikkate alarak Ramazan ayının da bereketinden istifade ederek  hem parasal olarak hem de öğrenci sayısını artırarak burs ve eğitim yardımlarını yapınız.

 “Göle su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlar.” Bu bir atasözü olup manası; bir iş zamanında yapılırsa değer taşır, yerinde ve zamanında yapılmayan bir işin hiç kimseye faydası olmaz.

Rabbani Hazretlerinden “Bir Allah dostunun, evliyaullah, şeyh, seyit havada uçtuğunu görseniz yere indiği zaman istikametine bakınız”

Hayır sahibi insanların dikkatini çekmek istiyorum; Âcizane diyorum ki vakıf veya dernek başkanı yahut görevlendirdikleri hocalar vasıtasıyla yapacağınız yardımları yaparken kişilerin hacı, hoca olmasına, söz ve davranışlarına göre değil o vakıf veya derneğin işleyişine, şeffaf olmasına, harcamalarına bakılmalı. İslam’a göre en güzeli ve doğrusu hak olanı bizzat ihtiyaç olan insanların tespitini yaptırıp şahıslara verilmesidir. Nasip olursa bu konuya devam edeceğim.   

Hoşça kalın, dostça kalın, hayırlı Ramazanlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar