1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Ramazan ve Korona
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan ve Korona

A+A-

Bu salgın sürecinde ve Ramazan ayında başta belediyelerimiz olmak üzere Kaymakamlık Sosyal Dayanışma Vakıfları, Sivil toplum kuruluşları, dernekler ve vakıflar herkes seferber oldu sanki hayırda yarıştılar gibi. Herkese, her kesime ve kurum –kuruluşların yöneticileri ve çalışanları inşallah ‘kazancınız Allah için verdiğinizdir’ dilek ve duası ile minnet ve şükranlarımızı arz ederiz.

İRŞAD VAKFI BAŞKANININ

DİKKATİNE SUNULUR

Bu salgın nedeniyle başkanımız evden çıkamayınca uzaktan telefonla çalışanlara talimat vererek Ramazan ayı münasebetiyle vakıf çalışmalarını yürütmektedir. Vakfa yapılan bağış, zekât, fitre ve fidye ve benzeri çalışmaları yaptırıyorken aynı şekilde talimatla bir de toplanan yardımların dağıtımını yaptırmanız hem dünya hem de ahiret menfaatiniz içindir diyorum.

Vakfın eski çalışanı olarak öğrencilerden aldığım mesaj ve telefon görüşmelerinden anlaşılmaktadır ki aylık nakdi eğitim yardımı ve burs ödemeleri İl içi ve il dışı olmak üzere Mart ayından beri yapılmamış. Ödenebilmesi için talimat vermeniz gerekmektedir.

Bu salgın sebebiyle kimi öğrencinin velisi işinden olmuş, işsiz kalmış, ihtiyaç duyulan bir zamanda ödeme yapmayacaksanız ne zaman yapacaksınız? Vakit dayanışma vaktidir. Kimi öğrenciler memleketlerinde kimileri de ailelerinin yanlarındadırlar. Allah (cc) razı olsun hayır sahipleri veriyor ancak sorun dağıtmamakta ya da dağıtamamaktadır. Kamuoyuna yansıması veya gelen SMSlerden anlaşılmaktadır ki toplanan ayni yardımlar Suriye’nin bazı bölgelerinde dağıtıldığını duymaktayız. Ancak yurt içi ve Konya’da ise Vâkıfa gelip talepte bulunanlara hangi gerekçelerle verilmemekte, niye verilmiyor vatandaş niye geri çevriliyor, bu anlaşılabilir değildir.     

Toplanan yardımlar; ister nakit olsun ister ayni olsun dağıtılmasa yahut yeterli sayı ve miktarlarda dağıtılmasa başkan olarak sizin ve yönetim kurulu üyelerinizin hem bu dünyada hukuki sorumluluğu hem de ahirette vebali olduğunu hatırlatıyorum.

NE GÜZEL SÖZ VE NASİHAT

İmam Şafi Hz. talebelerinden biri olan Yunus ile müzakere yaptığı bir meselede ihtilafa düşer. Öyle ki talebesi öfkesinden dolayı dersi terk eder ve evine gider. Akşam olduğunda Yunus kapının çalındığını fark eder ve “Kim der” Kapıdaki kişi “İmam Şafi” der Yunus kapıyı açar ve İmam Şafi’nin kapıda beklediğini görür ve hocasının ayağına kadar gelmesine şaşırır. İmamı Şafi kapıyı açan talebesine şunları söylemiştir.

1-Ey Yunus, bizi birleştiren yüzlerce mesele dururken bir mesele mi bizi ayıracak?

2-Ey Yunus, yaptığın ve üzerinden geçtiğin köprüleri yıkma! Bir gün o köprüden geri dönmen gerekebilir.

3-Ey Yunus, hatadan nefret et ama hataya düşenden nefret etme.

4- Ey Yunus, Bütün kalbinle günaha öfkelen ama günahkâra acı, ona merhamet göster.

5-Ey Yunus, sözü eleştir ama sözü söyleyene saygı duy.

6-Ey Yunus, görevimiz hastalığı tedavi etmektir, hastayı yok etmek değil.

Büyük İmam Allah senden razı olsun, toplum olarak bu nasihatlere çok ihtiyacımız var.

Ramazan-ı Şerifin son günleri, bayrama yetiştik elhamdülillah, şimdiden bayramınızı tebrik ediyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar