Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan ve Yas

A+A-

Ramazan ayı geldi, hoş geldi ama Müslümanlar yas içinde. Bazı Fransızların kitabımız Kur’an-ı Kerim’den ayet çıkarma önerisi ile haddi aşmasının gerginliği henüz soğumadan, İsrail’in, silahsız Filistinlileri katletmesi ile yas içinde başlıyoruz mübarek Ramazan ayına.

*

Bu kadar saygısızlık neden? Nereden alıyorlar bu cesareti?

*

Allah’ın hakikat dinini bırakıp, anlatılan tatlı hikayelere düşünmeden, sorgulamadan kanarak uyduruk insan dinine kapılan Müslümanlardan mı? Ne dersiniz?

*

Ramazan ayı geldi, oruç tutulacak ama niçin? Oruç,

 -   Kimisine aç kalmak,

  • Kimisine acın halini anlamak,
  • Kimisine muhtaç olana el uzatmak,
  • Kimisine arzularını kontrol etmeyi öğrenmek,
  • Kimisine de nefsini terbiye etmek ve eğitmek için bir fırsat.

*

İşin bir başka yüzü de şu maalesef, kimilerine göre zenginin, zengini ağırladığı iftar davetleri vermek ve o davetlerde bulunmak için fırsat. Bu kısır alışkanlığa karşı “…şehit ailelerimiz, gazilerimiz, kimsesiz çocuklarımız… katılımı” vurgusu ile iftar organize eden KONTİMDER’e ve varsa benzer uygulamaları yapan herkese bir teşekkür göndermek istiyorum.

*

Sizce Müslümanlar, Ramazan orucu ile arzuların kontrolünü, nefsin terbiyesini, iradenin gelişimini sağlayabiliyor mu? En azından bunlar üzerine düşünüyor mu? Düşünüyor mu sizce? Müslümanlar, İslam dininin insana yüklediği ödevler ve görevler üzerinde hem birey olarak hem de toplumun bir üyesi olarak biraz düşünse, kişisel haklara saygısızlık edenler olur mu, şundan bundan tahrik olma mazeretine sığınan tacizciler kalır mı?

*

İslam dini son hali ile on dört asırdan beri var. En az 1400 defa Ramazan orucu tutulmuş ama orucu ne bozar, ne bozmaz soruları her Ramazan’da asap bozuyor. Bu ve diğer temel soruları aile içinde sorgulayıp 13 yaşına kadar hadi bilemedin 18 yaşına kadar cevaplamamış birilerinin, Fransa’ya veya İsrail’e veya diğerlerine cevap verebilmesini bekler miyiz?

*

Batı dünyası Müslümanlara karşı nasıl oluyor da bu kadar haddi aşıyor, nasıl oluyor da bu kadar saygısız ve acımasız davranabiliyor? Sorusunun cevabını he Müslüman kendinde aramalıdır bence... Her Müslüman kendini terbiye etmediği ve anlatılan hikayeleri, verilen haberleri sorgulamadan kabul ettiği sürece bu yaslardan kurtulamayacağımızı bilmeliyiz…

*

Ramazan ayının bu sorgulamaya ve işin aslını anlamak için düşünmeye vesile olması duası ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.