1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ramazan’da Alışverişleri Abartmayın
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan’da Alışverişleri Abartmayın

A+A-

Her yıl olduğu gibi, bu yılda Ramazan Ayı ile birlikte bir alışveriş telaşına kapılırız.

Hesapsız alışverişlere sarılır, ihtiyacımızdan fazlasını alınca da bütçemizi açtığımızı görürüz.

Zaten geçimin zorlandığı günümüzde yapılan aşırı alışverişin faturası karşımıza ağır olarak çıkıyor.

Bir dahaki aya aile bütçemizi aşarak girmiş olduğumuzdan maddi anlamda birçok problemleri yaşamaya başlarız.

Aşırı alışveriş davranışından kurularak, Ramazan Ayı’nın anlamına uygun hareket edersek, hiçbir sorunla karşı karşıya kalmayız.

Ramazan Ayı nefsi terbiye etmek, her şeyin aşırısından kaçmak ve israf etmemek anlamına da gelmektedir. Öyleyse israf etmekten uzaklaşmalı, Ramazan Ayının maneviyatına göre hareket etmeliyiz. Başta alışveriş olmak üzere her şeyin aşırısından kaçınmak bizlere çok şey kazandıracaktır.

***

Ramazan Ayı nedeniyle birçok kurum aşırı alışveriş yapılmaması konusunda uyarılarda bulunurken, sağlıksız gıda ürünlerini almamızı da öneriyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da Ramazan Ayı alışverişleri konusunda bizleri bilinçli tüketim yapma konusunda uyararak, özellikle Ramazanda insanların bilinçsiz gıda alışverişi yapma eğiliminde olduğuna dikkat çekiyor.

İsrafın önüne geçmek ve bilinçli tüketim alışkanlığı oluşturmak için şu tavsiyelerde bulunuyor. Alışverişe çıkmadan önce, mutlaka bir pazar araştırması yapılmalıdır. Açlık hissinin yoğunlaştığı iftar saatine yakın zaman dilimlerinde değil, öğleden önce sakin zamanlarda alışveriş yapılmalı.

Alışveriş öncesinde mutlaka bir liste yapılmalı, ihtiyaç listesinin dışına çıkılmamalı, ucuz olsa da ihtiyaç duyulmayan ürünler satın alınmamalı.

 Ürünler arasında karşılaştırma yaparken sadece fiyatlar değil, aynı zamanda miktarları da dikkate alınmalı. Gıda maddelerinin etiket bilgileri,üretim tarihi-son tüketim tarihi, raf ömrü ve ambalajlarının sağlıklı olup, olmadığı gibi hususlara dikkat edilmeli.

Çabuk bozulabilecek et, süt, peynir gibi gıda maddelerinden ihtiyacı karşılayacak kadar satın almaya özen gösterilmeli. Alışverişten sonra yaşanabilecek olası mağduriyetlerin ve problemlerin daha kolay çözülebilmesi için alışverişe ait fişler makul bir süre muhafaza edilmeli” diyor.

Bakanlığın bizlere alışveriş konusundaki tavsiyesinden anlayacağımız, yapacağımız alışveriş konusunda dikkatli davranmamız, bunun yanında sağlıksız ve ucuz gıdaları almamamız olsa gerek diyorum.

***

Sonuçta, Ramazan Ayı oruç ve ibaret ayı ise, açlığı ve aç insanları düşünmekse, onlarla her şeyi paylaşmak ise, bu ayın iklimine ve maneviyatına göre davranmalıyız. Ekonomimizi olumsuz etkileyecek ve sağlımıza zarar verecek her türlü aşırı alışverişten uzaklaşmalı, ihtiyacımız kadar almalıyız.

Ne dersiniz sizce de öyle davranmamız gerekmez mi?

Rabbimiz tuttuğunuz oruçlarınızı ve dualarınızı kabul etsin derken, Ramazan Ayının hayırlara vesile olmasını dilerim.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.