1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ramazan’da Aşırı Alışveriş Yapmayın
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan’da Aşırı Alışveriş Yapmayın

A+A-


Her yıl Ramazan Ayı geldiğinde bir alışveriş telaşına gireriz. Bu telaştan dolayı alışverişlerimizde doğru davranamayız. Her şeyi fazlasıyla alır, sonra da hesapsız bir şekilde bütçemizi aşarız. Sonunda faturası ağır gelen alışverişten dolayı bir sonraki aya aile bütçemizi aşarak girmiş oluruz. Aşırılıktan kurtulup tüketeceğimiz kadar alışveriş yapma alışkanlığını geliştirebilirsek o zaman Ramazan Ayı’nın anlamını yerine getirmiş oluruz. Çünkü Ramazan ayı demek nefsi terbiye etmek, her şeyin aşırısından kaçmak ve israf etmemek anlamına da gelmektedir. Öyle ise mübarek Ramazan Ayı’nın gereği başta alışveriş olmak üzere her şeyin aşırısından kaçınmak da hepimizin yapması gereken olmalıdır. Bu mübarek ayda iftar öncesi yapılan alışverişlerde doğru davranamadığımız gibi, yanlışları da yapıyoruz. Sağlıksız ve tutarsız alışverişe yönlenmemize etkin olan unsurların başında ise, aç karına yapılan alışverişler gelmektedir. Açlık hissiyle yapılan her alışveriş birçok riskleri de beraberinde getiriyor. Tabi ki bu alışverişlerde çeşitli kampanyalar da bizleri etkilerken cazip gelebiliyor. Daha çok gıda ürünlerine yöneldiğimizde de bunun acısı cebimize oluyor.
***
Bütün bunlardan kurtulmanın yolu da ihtiyacımıza göre hareket etmektir. Diğer taraftan havaların da ısınmasıyla birlikte sokakta ve açıkta satılan gıda ürünlerinden de uzak durulmalıdır. Özellikle de olması gereken fiyattan daha düşük fiyata satılan ürüne şüpheyle yaklaşmalıyız. Bu tür ürünlerde mutlaka alışverişi tanıdığımız ve güvendiğimiz esnaflarla yapılmalıyız. En önemlisi de merdiven altı üretilen ürünleri almamalıyız. Her zaman yapılan denetimlerin Ramazan ayında daha fazla yapılmasında da fayda vardır. Denetimlerin sıklaşması merdiven altı imalatçılarının, sokak satıcılarının önünü kestiği gibi, cesaretini azaltırken, bu işten vazgeçmesine neden olur. Hatta kaçak ve sağlıksız ürün satanları gerekli kurumlara bildirmek de bizlerin bir vatandaşlık görevi olmalıdır.
***
Ramazan ayında aşırı alışverişi körükleyen diğer bir olumsuz unsurdan birisi de kredi kartıyla yapılan alışverişleridir. Kredi kartı alışverişlerinde bir türlü bir sınır belirleyemeyiz. Yapılan araştırmalarda Ramazan Ayı’nda kredi kartlı yapılan alışverişlerde gıda ürünlerinde yüzde 90’na yakın bir yükseliş olduğu görülmektedir. Kredi kartlı alışverişlerle her zaman dikkatli olmamız gerekirken, Ramazan ayında da daha çok dikkatli davranmamızda fayda vardır. Sonuç olarak Ramazan Ayı oruç, ibadet ve sabır ayı ise, bu ayın iklimine ve manevi havasına göre davranmak en hayırlısı olandır. Öyleyse bu ayda ekonomik olarak zarar verecek olan her türlü olumsuz davranıştan kaçınmak Ramazan ayının anlamına uygun olan davranış olacaktır. Bugünden itibaren ilk iş olarak da alışverişlerimizde aşırı olmaktan ve ihtiyacımızdan fazlasını almaktan uzak durmalıyız. Ne dersiniz öyle yapmamız gerekmez mi? Tuttuğunuz oruçlarınızı ve dualarınızı Allah (CC) kabul etmesini, Ramazan Ayının hayırlara vesile olmasını dilerim. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.