1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Ramazanda Maddi Değil Manevi Fırsatçı Olalım
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazanda Maddi Değil Manevi Fırsatçı Olalım

A+A-

Ramazan ayı fırsat ayı bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekiyor ama bazıları gibi Ramazan ayını fırsat bilerek menfaat sağlamak yerine, kendimize çekidüzen vermek hatalarımızı gidermek sağlımıza kavuşmak gibi manevi ve bedeni faydalarından yararlanmak kendimizi kaçınılmaz sona hazırlamak için fırsat olarak görmeliyiz.

Her dönemde olduğu gibi Ramazan aynı fırsat bilerek maddi çıkar sağlamaya çalışırsak, Müslümanların dini duygularını ve Ramazan ayına mahsus tutum ve davranışlarını fırsat gibi görerek 3’ü 5 yapıp daha çok kazanmak Ramazan’ı kaybetmek demektir.

Maalesef Ramazan ayında daha dikkatli olmamız gereken birçok konuda daha çok hataya düşüyor ve gereği gibi feyzinden yararlanamıyoruz.  Bazı esnaflarımız Müslümanların oruçlu olduklarından  aç kalmalarından faydalanarak gösterişli yemek masalarıyla hatta gösterişli ekmek ve pide çeşitleriyle göze daha çok hitap ederken fiyatları da katlayıveriyorlar.

***

Ramazan ayında maalesef daha çok tok gözlü olmamız gerektiği halde daha çok açgözlü hale geliyor ve daha çok kazanmanın yollarını arıyoruz. Şaşalı ve israfa dönük iftar sofralarını ise üzülerek hatırlatmak istiyorum. 5 yıldızlı otellerde lüks restoranlarda verilen iftar yemeklerinde çöpe giden miktarları görünce bu nasıl Ramazan ayı uygulaması dememek mümkün değil.

Elbette iftar yemekleri vermek Ramazan ayının şanına yakışan ve olması gereken bir uygulama. Birlik ve beraberlik için önemli bir davranış ve yaşatılması da lazım. Ancak zenginin zengini değil zenginin fakiri davet ettiği sofralar olmalı. Öyle iftar yemekleri görüyoruz ki; kimin kimi davet ettiği bile belli değil. Hele bazıları var ki Allah korusun, sadece reklam amaçlı falan kişi falan yerde iftar verdi denilsin diye iftar yemeği organizesine gidiyorlar ve hatta bunun da basına yansıması için bizleri de alet ediyorlar.

***

Ramazan ayında ekmeğin gramajıyla dolayısıyla fiyatıyla oynayanlar, lüks yerlerde açık büfe yemeklerde boşa gidenler. Yiyeceğinden fazlasını alıp gerisini çöpe atanların asgariye inmesi, herkesin israfa daha fazla özen göstermesi gerekirken israfın daha büyük boyutlara çıkması Ramazan ayından faydalanmak yerine manevi kayıplarımızı katlamaktan öteye geçmiyor.

İhtiyaç sahipleriyle sofralarımızı paylaştığımız, israf konusunda en hassas dönemi yaşadığımız, birlik ve beraberlikte tavan yaptığımız manevi feyzinden azami ölçüde yararlanmaya çalıştığımız Ramazan ayını idrak edebilmek umuduyla Rabbim ibadetlerimizi kabul eylesin..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.