1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Reel Ekonomi Bozulmasın
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Reel Ekonomi Bozulmasın

A+A-

Ülkemizde gündemin sürekli değişkenliği ve gelişen siyasi olumsuzluklar reel kesimde denge bozulmasını hızlandıracak gibi görünüyor. Oysa reel kesim ekonominin en hassas değeridir.
Bu hassas değerin olumsuzluklardan etkilenmemesinin önüne geçilmeli. Eğer denge bozulmasının önüne geçilmezse ekonomimiz olumsuz etkilenir. Bunun sonucunu da hep beraber görür ve yaşarız. Bu konuda Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın uyarılarını sizlere aktarmak istedim.
Yorgancılar, “Reel kesim, ekonominin en hassas dengesidir. Bu dengedeki bir bozulma, ekonominin tamamına olumsuz yansıma anlamına gelecektir. O nedenle de olası her türlü riskin bertarafı hususunda gerekli adımlar atılmalıdır” diyor. Aslında Yorgancılar, bu konuda adım atması gerekenlerden başta hükümeti uyarırken, Türkiye'nin gerek dünya piyasalarda, gerekse içeride yapılan uyarıları dikkatle değerlendirmesi gerektiğini söylüyor.
Reel kesimin dengesinin bozulmaması için gerekli adımların hızlı bir şekilde atılmasının Türkiye’nin zararına olacağını bir gerçektir. Gençlerin iş ve aş sorunu yaşadığı ülkemizde, birde reel kesimdeki denge bozulmasıyla meydana gelecek olan istihdam daralması işsizler sayısında bir çoğalmayı beraberinde getirir.
Peki, ne yapmalıyıza gelince: Hükümet öncelikli olarak ülkemizdeki siyasal olumsuzlukları biran önce gidermelidir. Gerekenleri yapmalıdır. Yeni bir kalkınma modeli oluşturularak katma değeri yüksek üretime yönelmeliyiz. Tüketim toplumundan üretim toplumuna dönüşüm hızlandırılmalıdır. Tabi ki katma değeri yüksek olan üretimin desteklenmesi ve var olan sorunlarının çözüme kavuşturulması da önemlidir. Türkiye bütün bunları hayata geçirmelidir. Gelişen ülkelerin ekonomileri yüzde 4'ün üzerinde büyüyor ve bu büyüme sağlıklı olarak gidiyor. Ülkemizin de büyümesine de sağlıklı olarak sürdürmemiz gerekirken, mali yapımızın bozuk olmamasının yanında, artan işsizlikle oluşan gelir adaletsizliğinin önüne geçilmelidir. Yani reel kesimin dengesini bozacak siyasal olumsuzlukların önüne bir an önce geçilmelidir. Ekonomimizin ülkemizdeki her türlü olumsuzluklardan etkilenmemesini istiyorsak öncelikle Türkiye’nin bu gergin ortamdan kurtarılması şarttır.
Ne derseniz?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.