1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Referandum Analizi-1
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Referandum Analizi-1

A+A-

Güzel bir ilçemizin AK Parti İlçe Başkanı sosyal medyada şöyle bir paylaşım yapmış; “MHP İlçe Başkanı hiç zikzak yapmadan ben hayır diyeceğim diyerek kimseyi aldatma gereği duymadı, mertçe oyunu kullandı, kendisini kutlarım” …  AK Parti içinde, evet tarafında görünüp hayır diyenlerin olduğu ülkemizde demokrasi adına teşekkürü hak ediyor MHP İlçe Başkanı…

*

Son derece medeni ve demokratik bu teşekkür paylaşımının altına AK Parti İlçe Başkanını takip eden bir kardeşimiz “iyi oldu başkanım, böylece dostu düşmanı anladık” diyen bir yorum yazmış. AK Parti ilçe başkanından buna bir cevap, bir eğitim vermesini bekliyorum inşallah.

*

Bu vesile ile 1999 yılından beri tekrar ettiğim “Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve lise müfredatına Çanakkale Şehitliği ziyareti koymalıdır” önerimi hatırlatmak isterim. Böylece, düşmanın ne olduğunu bilmeyen gençlerimizin, karşı fikirde olanları düşman zannetmelerinin, aptalca ve hatta ahmakça bir kin üreterek düşmana “hizmet” eder duruma düşmelerinin önüne geçmiş oluruz.

*

Analize gelince, kitap okuma oranı yüksek olan illerde hayır kazanmış, evet verenlerin çoğunlukta olduğu iller nispeten daha cahilmiş. Bir dakika hemşerim ayıp oluyor ama! Hemen sallamayın böyle. Önce “cahil ne demek?” bu konuda anlaşmamız, uzlaşmamız gerekmiyor mu?

*

Bu ülke profesör olduğu halde, general olduğu halde, milletvekili ve bakan olduğu halde laikliği, dinsizlik gibi uygulamaya kalkan, Atatürkçülüğü, çağdaşlığı kılık - kıyafet ötesine geçiremeyen nice cahiller gördü.

*

Ne demek istiyorsun? Cahillik, okumak – okumamak ile açıklanabilecek kadar basit mi? Cahil kelimesine her kesimin farklı anlamlar yüklediği bir ortamda nasıl iletişim kuracağız? “İletişim” kuramazsak “uzlaşmayı” nasıl başaracağız?

*

Türkiye sanayisine bakınız, milyonlarca kişiye istihdam sağlayan yüz binlerce işadamımız var, ilkokul mezunu bile olmayan! Bu insanlara cahil denir mi?

*

Kim cahil? Kendisini din adamı gibi göstermek için Allah’ın yüce kelamı kitabımız Kur’an-ı Kerim’den ayetler okuyarak, çoğu zaman ayet veya hadis olmayan Arapça laflar ile dinleyicilerini etkileyen, kendisini din âlimi gibi gösterirken “iyi ki okula gitmemişim, iyi ki okumamışım Allaha şükürler olsun” mealinde vaaz veren mi cahil? Yoksa bu vaazı dinleyenler mi cahil?

*

Kim cahil? Türkiye Cumhuriyetini kuranların, Kurtuluş Savaşını kazanması yerine Anadolu’nun Yunan ordusu tarafından işgal edilmiş olmasının daha iyi olacağını anlatan adam mı cahil, yoksa ona inananlar mı cahil?

*

Kim cahil? Anlattığı hikayeler ile koca koca profesörleri, doçentleri, paşaları, siyasetçileri kandıran ve beyinlerini kontrolü altına alan vaiz mi cahil yoksa beyinlerini kullanmak yerine başka birine kiraya verenler mi cahil?

*

Kim cahil? Atatürk’ün partisiyiz diye diye hem Atatürk’ün koyduğu hedeflere uymayan hem de insanlığa yakışmayan uygulamalar ile halk üzerinde Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı tesis etmek isteyen hainlere ortam hazırlayıveren CHP’nin yöneticileri mi cahil yoksa Atatürkçü görüntüsü altında sürülen her politikayı takip zorunda kalan CHP’liler mi? Pazartesi günü devam edelim inşallah.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.