1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Referandum Bitti Kardeşlik Bitmesin
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Referandum Bitti Kardeşlik Bitmesin

A+A-

Aylarca, haftalarca, günlerce referandum dolayısıyla EVET-HAYIR tartışmaları yapıldı. Zaman zaman kırıcı sözler kullanıldı zaman zaman sert konuşuldu. Bazen kalp kırıldı, bazen hakarete varan söylemlerle olumsuz havalar estirildi. Ancak bunların hepsi 16 Nisan’a kadardı ve 17 Nisan tarihi itibariyle siyasilerimizin söylemleri yumuşadı, birlik ve beraberlik vurguları ağırlık kazandı.

Referandumun sonucu 3 aşağı 5 yukarı beklendiği gibiydi. Kimileri azlığından kimileri ise çokluğundan beklentisinin karşılanmayışını itirazlarda aradı. Artık bu konunun tartışılacak bir yönü kalmadı. Bundan sonra uyum yasalarının çıkarılması ve bir an önce ülkenin daha ileriye nasıl gideceğinin hesabı yapılmalı ve çalışmalara bu yönde ağırlık verilmelidir.

Referandum sonuçları için itiraz, övgü ve tevil yollarını aramayı bırakarak sonuçtan nasıl ders çıkarılması gerektiğini düşünmeliyiz. Daha çok bunu düşünmesi gerekenler de elbette oy verenler değil oy toplayanlar olmalıdır.

***

EVET ve HAYIR için iki ayrı cephe oluştu.  EVET cephesinde AK Parti, MHP ve BBP yer alırken CHP, HADEP ve diğerleri de HAYIR cephesinde buluştular. Peki Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin oy toplamı acaba referandumda alınan sonuçla tutuyor mu? Elbette ki hayır. Peki o zaman işbirliğinde bir yanlışlık mı var. Yoksa partiler oy mu kaybediyorlar.

Bakış açısına göre farklı değerlendirmeler yapılabilir. Fakat buradaki oylar kimse kusura bakmasın partilere değil Recep Tayyip Erdoğan’a verilmiştir. Eğer partilere verilseydi belki bu kadar da alınamazdı. Tabii bunun aksini de iddia edecekler vardır ama bu da benim görüşüm. Bence takke düştü kel göründü. Siyasilerimiz bundan sonrası için daha iyi analiz yaparak nerede yanlış yaptıklarını gözden geçirmelidirler.

***

Ülke geneli için değerlendirme böyle iken işin Konya tarafına bakarsak da çok iç acıcı bir durum yok. Çünkü muhalefetin başarılı olamayacağı aşikar iken iktidar ve onlarla ile işbirliği yapanların oylarının azalması olayın daha iyi analiz edilmesi gerektiğini göstermektedir.

Bundan sonra herkes eteğindeki taşı döküp ülkeye hizmet için koşmalı yereliyle geneliyle siyasilerimiz de nerede hata yaptık diye geleceğin hesabını daha sağlam yapmalıdır. Yoksa çok başarılı olup da yok olanları unutmamak gerekir.

Daha güzel günlere kısa sürede kavuşmak dileğiyle…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.