1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Reformlara Odaklanılsın
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Reformlara Odaklanılsın

A+A-

Ülkemizi ve bizleri üzen terör olaylarının tırmanması başta ekonomi olmak üzere her alanda bizleri olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Terörden dolayı yaşanan tarifi imkânsız acılar bütünüyle ülkemizin sorunudur. Hal böyle olunca da ister istemez bizlerin morali bozulduğu gibi, bir endişe içinde oluyoruz. Bu durumdan kurtulmak, mutlu ve huzur içinde yaşamak hepimizin ortak isteğidir. Bu isteğin hayata geçmesi içinde biran önce Türkiye’nin terör gündeminden uzaklaşması gerekiyor. Kısacası iş dünyası ve vatandaş olarak bizler, Türkiye’nin önünün açılarak reformlara yönelinmesini bekliyoruz. Ülkemizin gündeminde artık terör ve siyasi gerginlikler olmamalı, vakit kaybetmeden reformlara kesintisiz olarak odaklanmalıdır. Ancak, reformlara odaklanma gerçekleştirilirse ülkemizdeki huzur ve güven daha da sağlamlaşır. Bunun için de öncelikle yapılması gereken ülkemizin gündemini terörden ve siyasi gerginliklerden uzaklaştırmaktır. Gelinen noktada ülkemizin gündemini yoğun olarak ekonomi ve ardından reformlar oluşturmalıdır.
***
Konuyla ilgili Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes, “Tabi ki terörün önlenmesi, kamu düzeninin sağlanması gereklidir. Asayiş ve ekonomik önlemlerin yanı sıra birliğimizi, bütünlüğümüzü pekiştirecek önlemlerin de süratle hayata geçmesini hep birlikte arzu ediyoruz. Coğrafyamızı sarmış olan bir seri kriz ortamı karşısında ülke olarak aslında kendi içimizdeki birlik ve beraberlik çok daha önemlidir” diyor. Cansen Başaran Symes, birlik ve beraberliğimizin korunmasına dikkat çekerken, ekonomik önlemlerin yanında, birliğimizi güçlendirecek olan önlemlerin acilen hayata geçirilmesini dile getiriyor. Gelinen noktada ülkemizi yönetenlerin, siyasilerin ve vatandaş olarak bizlerin yapması şart olanlar ise bellidir. Türkiye'nin gündemini teröre ve siyasi gerginliğe teslim etmemeliyiz. Bir yandan toplumsal huzuru ve uyumu sağlayabilmeliyiz.
***
Her türlü kutuplaşmaya son verip, topraklarımızda hiçbir ayrılığa yer vermeden adaleti ve huzuru sağlamalıyız. Dostluğu, kardeşliği, acıyı ve mutluluğu paylaşmalıyız. Bunun yanında bizi biz yapan ortak değerlerimizi korumalıyız. Hz. Mevlana’nın dediği gibi, “Seni dostundan ayıran sözü dinleme. O sözde ziyan vardır, ziyan.” Bizlere zarar verecek olan her türlü davranışlardan uzaklaşmalıyız. Hoşgörü çerçevesinde kardeşliğimizi ve dostluğumuzu pekiştirmeliyiz. Millet olarak, halk olarak bize yakışan bu olsa gerek. Sonuç olarak geçen yıl iş dünyası için kayıp bir yıl oldu ise, 2016 yılı da kayıp bir yıl olmasın diyoruz. Hepimizin ortak isteği ve beklentisi olan reformlar gündeme alınmalıdır. Bu sayede 2016’ya iyi bakabiliriz. Sizce de öyle olması gerekmez mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.