1. YAZARLAR

  2. Berat Eren

  3. Reis Millet Devlet
Berat Eren

Berat Eren

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Reis Millet Devlet

A+A-

15 Temmuz… Yatsıdan sonra bir yakınımdan telefon geldi. ‘Boğaz köprüsünde bir şeyler oluyor, televizyona bir bak’ dedi. Televizyonu açınca önce terör olayı var herhalde asker köprüyü tuttu, diye düşündüm… Zaman geçtikçe durumun bir ihtilal denemesi olduğunu anladım… Önce Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşması, sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması, birinci ordu komutanının konuşması, meclis başkanının konuşması, hepimizi rahatlattı. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile halk sokaklara çıktı. Bu çok anlamlı bir hareket oldu, halkın tankların önüne yiğitçe çıkması, polisin, özel harekâtçıların kahramanlıkları, muhalefet partilerinin dik duruşları, dünya tarihine yeni bir destan yazılmasına vesile oldu… Dikkatinizi çekerim, rahat zamanlarda atıp tutmak kolay olabilir, ama zor zamanlarda tanklar top atışı yaparken, helikopterler ateş açarken uçaklar bomba atarken meydana çıkmak, er kişilerin işidir… Bu asil bir millet bu işi başardı.

Bir kaç sahneye çok duygulandım. Sayın Cumhurbaşkanı, Marmaris’ten ailesiyle birlikte ‘Bismillah’ diyerek uçağa biniyor, o gece yiğitlik göstererek yola çıkıyor. Kendisiyle röportaj yapan sunucu soruyor; ‘En çok kimin ihaneti sizi üzdü?’ Soruya cevap çok enteresan: ‘Kimler ihanet etmedi ki…’ Acaba Cumhurbaşkanımız hangi acıları, hangi hayal kırıklıklarını yaşadı?

***

Gene gazi olan bir vatandaşımız röportaj yapan televizyon sunucusuna şöyle diyor: ‘Yaralanma esnasında hiçbir acı duymadım, sanki bir toplu iğne batar gibiydi...’

Kadını, erkeği, yaşlısı, genci, bu millet o gece şehit olmak için yola çıktı, şehit oldu, gazi oldu... Özel kuvvetlerde şehit olan Kahraman Ömer Astsubay ve diğer şehitler, polisler, askerler topyekûn bir millet o gece kahramanlık örneği gösterdiler... Bu işin arkasında olan ABD, taşeron FETÖ gibiler bu milletin bu kadar kahraman olacağını hesaplayamadılar. Bu göğsü iman dolu Allah peygamber vatan aşkı dolu insanları anlayamadılar. Türk halkının bu işi aynı zamanda bütün dünyaya örnek bir halk hareketi oldu. Bu fedakârlığı tebrik etmek, takdir etmek gerekir. O gece meclisin açık olması, bombalara rağmen milletin vekillerinin meclisi terk etmemeleri çok önemlidir. Kısaca Türk milleti bu büyük imtihandan başarı ile geçmiştir. Darbenin bastırılmasının hemen ardından, hükümet işe hâkim oldu ve tedbirleri aldı. Olağanüstü hal ilanı, ardından yargı, ordu, polis, bürokraside Fetöcü’lerin temizlenmesi için çalışmalar başladı. Bu iş hukuk çerçevesinde yapılıp bu millete yakışan şekilde hareket edilecektir inşallah. Bu arada gerek Tayyip Bey’in gerekse bu güzel milletin fakir babası olmasının büyük önemi vardır. Sadece TİKA vasıtası ile 5 milyar doları aşan bir yardım dünya üzerindeki mazlum milletlere ulaştırılmıştır. Suriye’ye kucak açmak, Filistin’e destek çıkmak ve birçok hayır dua almak noktasında hareket edilmiştir. Türkiye dünya üzerindeki mazlumların ümidi olmuştur.

***

Ayrıca, teheccütlerde yapılan dualar, birçok kıymetli insanın yakarışları inşallah Cenabı Hak indinde berekete vesile olacaktır. 15 Temmuz olayı, milletçe kucaklaşmanın önemini ortaya çıkarmış ve yeni bir kardeşlik ortamının doğmasına vesile olmuştur. AKP, CHP, MHP ve bu partilere inanan kitleler kucaklaşmış, birleşmiş meydanlarda tek vücut olmuştur. En son İstanbul Yenikapı’da ve Türkiye’nin bütün illerinde yapılan mitinglerde milyonlarca insan darbeye karşı duruş sergilemiştir. Yüce Türk milletinin bu milli duruşu çok önemlidir. İnşallah yeni kapı yeni fetihlerin başlangıcı olsun, bu milletin önünde yeni hayırlı kapılar açılsın. İnsan duygulanıyor… Şair ne demiş: ‘Ey şehit oğlu şehit isteme benden makber, sana aguşunu açmış duruyor peygamber…’ Şehitlerimize rahmet, milletimize saadetler diliyorum. Ümit var olalım zafer inananların olacaktır. Yeter ki bir olalım, kardeş olalım hep birlikte Türkiye olalım. Çünkü, ‘La galibe İllallah’ Allah’tan başka galip yoktur…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.