1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Rekabet Kurallarına Uymak Başarı Sağlar
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Rekabet Kurallarına Uymak Başarı Sağlar

A+A-

Rekabetin dünya var olduğu sürece ülkeler ve şehirler arasında devam edeceği bir gerçektir.

Her geçen günde sürekli değişen sanayi ve ticaretin rekabet kurallarına uyan, üretimini rekabet edebilecek şekilde gerçekleştiren ve dünya pazarlarında kendini ispat eden ülkeler ve şehirler başarı elde ediyor.

Son yıllarda ülkeler arasındaki süren rekabete şehirlerinde dâhil olmasıyla her anlamda bir yarış başladı.

Şehirlerin bu yarıştaki başarısına baktığımızda sanayi ve üretim alanındaki gelişimine, üretilen ürünlerin ihracatıyla ülke ekonomisine sağladığı katma değere, sektörel başarılarına, istihdama olan ciddi katkılarına, tarıma ve tarımsal sanayindeki ülke genelindeki yerine, kentleşmesine, belediye hizmetlerine, eğitime olan katkılarına, ilmi ve kültürel çalışmalarına, en önemlisi de şehirlerin sosyo-ekonomik hayatına olumlu katkıları karşımıza çıkıyor.

Bu anlamda şehrimiz Konya gerek üretimi, gerekse ürettiği ürünleri ihraç ederek ülke ekonomisine ciddi anlamda katkı yapmaktadır.

Diğer taraftan istihdam sorununun en az yaşandığı bir şehir olmamızın yanında, sosyo-ekonomik hayata da olumlu katkılarından dolayı dikkatleri üzerine çekerken, gerek ülke içinde, gerekse dünya genelinde haklı olarak başarılı bir yerdedir.

Tabi ki şehrimizin rekabette elde ettiği bu başarısında sanayicilerimizin, üreticilerimizin, mülki ve yerel idarecilerimizle, üniversitelerin, meslek kuruluşlarının ve vatandaşlarımızın katkısı da oldukça önemlidir. Şehrimizin hem dünya genelindeki, hem de ülke genelinde rekabette elde ettiği başarısında Konya olarak hepimizin önemli bir katkısı vardır.

Unutmamız gereken tek konu her zaman şehrimizin rekabetteki haklı başarısının devamı sağlamak ve hep birlikte elimizden gelen katkıyı yapmaktır.

***

Rekabet tarih boyunca bizim kültürümüzün parçası olmuş, kuralları içinde de helal ve haram kavramlarına da çok önem verilmiştir.

Tabi ki bu çerçeveden bakıldığında sağlıklı ve kuralları içinde yapılan rekabette piyasa dengesi oluşurken, toplumun gelişmesi de buna paralel sağlanır.

Aslında rekabet ve kuralları denilence de Ahilik Sistemini ve onun kazanımlarını her yönüyle görürüz. Anadolu’da başlayan Ahilik Sistemi her yönüyle ticaret hayatını bir bütün olarak ele alırken, birçok kuralları da sağlamlaştırmıştır. Bundan dolayı da Ahilik Sistemi bizim için rekabette en etken kurallar olmalıdır. Bunun içinde günümüzde de ticaretin ve ticari faaliyetlerin ana felsefesini bu anlayışta güçlendirmeliyiz. 

Çünkü gün geçtikçe artan rekabette, tüketici bilinci noktasında belirli bir yol almamıza rağmen istenilen yerde değiliz.  Rekabet kurallarını helal ve haram kültüründe güçlendirebilirsek başarıyı elde ederiz.

***

Günümüzde dünyanın neresinden olursa olsun her türlü mala ve hizmete kısa sürede internet ve telefon aracılığıyla ulaşmak çok kolaylaştı.

Burada önemli olan istenilen malın ve hizmetin ülkemizle birlikte şehrimizde ulaşımının kolay olmasıyla birlikte, verilen hizmetin kusursuzluğunun yanında, kalitesi ve fiyatının da eş değerde olmasıdır.

Gelinen noktada rekabet, piyasadaki işletmeler arasındaki mal, hizmet ve hizmetin değeri, kalite, marka, pazarlama, iletişim ve istenileni çabuk ulaştırma yarışıdır.

Söz konusu yarışta başarılı olmak istiyorsak, rekabetin kurallarına göre hareket etmeliyiz.

Zaten bizim kültürümüzde yerine alan Ahilik Sistemi rekabet kurallarının temelini oluşturuyorsa, helal ve haram anlayışına dikkat etmekte çok büyük fayda vardır.

Öyleyse bizimde yapmamız gereken rekabeti kurallar çerçevesinde sürdürmektir.

Ne dersiniz sizce de öyle yapılması gerekmez mi? 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.