Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Rekabet-Saygı

A+A-

Rakiplerin birbirlerine üstünlük sağlaması için sahada mücadele ettiği fiziksel üstünlüğe ve kuvvete dayalı olan futbolun, güzel yanlarından biri yenmek ve yenilmektir. Alt yaş gruplarındaki çocukların maçlarda yenilmeleri sorun olmamalıdır. Önemli olan çocuklar yenilseler bile bir şey öğrenebilmişler mi, eğer öğrenmemişler ise bu sorun teşkil eder. Çünkü öğrendiklerini yapmadıkları zaman bu ağır bir yenilgi olarak çocuklar üzerinde iz kalır ve oynadıkları maç ise boşa gitmiş olur. Biz insanlar her mağlubiyetten sonuç çıkartabilir birçok şeyde öğrenebiliriz. İnsanlar kaybettiklerinden çok ders çıkarmaları gerekiyor, özellikle çocuklara bunu iyi anlatmalıyız. Sporcu amacın yenilmemeyi öğrenmenin olmadığını, yaptığın/ yapılan iş açısından bakıldığında ise kişisel ve sportif olarak gelişime yönelik bir şey öğrenmek olduğunu bilmelidir, bir sonraki müsabaka veya o anki durumda yaşanılacak olan faaliyete hazır halde olmak ve bu düşünceye sahip olmaktır, Bu yenmek ve yenilmek içinde geçerlidir. Çocukların müsabakayı kazanmaları önemli değil, kazanabilirler kazanırken bir şey öğrenmeleri gerekir yoksa kazanmak önem arz etmiyor. Günlük galibiyet görünse de bir şey öğrenmedikten sonra galibiyetin çok anlamı olmaz. Ancak öğrendiklerini sahada uygular ve bunu da galibiyet ile süslerse o zaman galibiyetin bir anlamı olur ve kendilerini geliştirme adına, hedefleri adına bir amaçları ve gelecekleri olur, biliyoruz ki devamlılık ve istikrar başarıyı kendiliğinden getirir. Altyapılarda sporculara disiplini konsantrasyonu, ekip ruhunu iyi aşılamalıyız. Eğitici olarak sporcuya bir şey öğretmek olduğunu asla unutmamalıyız ve sporcudan çalışma performansını istemeliyiz. Çalışmaya kendini veren sporcuya, öğrenmeyi alıştırmalı, derslerini iyi dinlemeyi öğretmeli, beceri noktasında yeteneğini kullanmayı öğretmeliyiz. Yapacağı antrenman ve maçlarda ben nerede hata yaptım düşüncesinden kendisini soyutlamalıyız.
Sporcu bilmeli ki;

Saha dışı ve içinde karşımızdakine saygılı olmayı bilmelidir.

Eleştiriye her daim açık olmalıdır, Eksikliği varsa tamamlamalı, Kendi özelliğini ve eksikliğini fark etmeyi bilmelidir.

Antrenman ve müsabaka sonucunda yenmek ve yenilmenin öğretici olduğunu bilmelidir. Mutsuzluk ve gereksizlik asla coşkuyu getirmez. Rekabetten başarı geldiğini gibi maçların oyun olduğunu unutmamalılar. Futbolun bir oyun olduğunu düşünmez ve o mantıkla hareket etmezsek sadece yarışma olarak kalır. Yarışmayı biz sporcular olarak fazla düşünülmediği için uygun olmayan bir düşünce ve mantaliteye sahip faaliyet olarak düşünülür. Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.