1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Rekabeti Yerine İşbirliği Olmalı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Rekabeti Yerine İşbirliği Olmalı

A+A-

Günümüzde giderek ağırlaşan şartlardan dolayı şirketler varlığını tek başına sürdürmekte zorlanıyor.

Diğer taraftan üretim maliyetlerin yüksekliği, enerjinin pahalığı ve nakliye giderlerinin her geçen gün artmasından dolayı ayakta kalmakta direnirlerken, kazançları da azalıyor.

Ar-Ge faaliyetlerinin yüksek bütçeli oluşu, yapılan yatırımların maliyeti ve diğer masraflar şirketleri ekonomik anlamda içinden çıkılmaz bir durumla karşı karşıya getiriyor. Artık öz yeteneğinin güçlü olduğu işlerde ve sektörlerde faaliyetlerini yapma isteği ve rekabet olgusu, şirketleri değişime ve yeni arayışlara yöneltiyor.

Müşterileri taleplerini daha iyi karşılayabilmek, kaynakları daha verimli kullanmak içinde

işbirliklerinin artacağı bir döneme giriyoruz. Kaldı ki, dünyanın rekabetçi pazarında da yer edinmek de zorlaştı. Bütün bunlardan dolayı gelinen noktada işbirliklerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması kaçınılmaz olmaktadır.

Özelikle rekabet edebilmek içinde kaynak kullanma yerine yeni işbirlikleri geliştirme konusu giderek yaygınlaşıyor. Bunun içinde herkesin kendi uzmanlığını sergilemesiyle birlikte işbirliğinin gelişmesiyle daha kaliteli ürünler elde edilebilir. Başarılı olunan alanlarda gelişen işbirliği büyümeyi beraberinde getirirken, kazancın artmasına da olumlu yönde etki yapacağı da bir gerçektir. Zaten üretilen en değerli, en dikkat çekici ve en faydalı ürünlerin tamamında birden fazla insanın parmağı ve bir şekilde işbirliği vardır.

***

Tabiki işbirliğinin ‘Stratejik işbirliği’ üzerine yapılanması aynı sektörde veya birbiriyle bağlantılı sektörlerde faaliyet gösteren şirketler arasında yaygınlaştırılması gerekiyor.

Stratejik işbirliğinde, iki veya daha fazla bağımsız şirketin kendilerini hem stratejik olarak konumlandırma hem de öz yeteneklerini karşılıklı yarar sağlayacak şekilde olması da faydalıdır.

Stratejik İşbirliği yapan bir veya daha fazla şirket maddi, teknoloji ve bilgiye dayalı kaynaklarını bir araya getirmek suretiyle başarılı olurlar.

Ortak Ar-Ge çalışması, ortak ürün geliştirme, uzun dönemli kaynak sağlama anlaşmaları ve ortak üretim yapan firmalara ekonomik anlamda çok şeyler kazandıracaktır.

İhracat noktasında da yabancı pazarlara girmek için yeni bir yol ve hedef gösterebilecektir.

***

İşbirliklerinin en başarılı örneklerinden birisi de kooperatiflerdir. Bunların temelinde ortak ekonomi, sosyal ve kültürel ihtiyaçlar ve isteklerin karşılanması, müşterek sahip olunan ve

Demokratik olarak kontrol edilen ve gönüllü olarak bir araya gelen insanların oluşturduğu işbirliği sonucu kurulan işletmelerdir. 

Kalkınmada, ekonomik büyümede ve istihdamda çok önemli bir yer teşkil ederler.

Bu şekilde başarılı olan işbirliklerinin ülkemizde ve şehrimizde örnekleri vardır.

Trakyabirlik ve Marmarabirlik ve şehrimizde1962 yılında 165 üye ile kurulan Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi ve 1972 yılında kurulan ve yaklaşık 1 milyon 500 bin ortağı bulunan PANKOBİRLİK güzel bir örnektir.

***

Sonuç olarak İşbirliği yapmak, kaynak rekabeti yapmaktan çok daha verimliyse o halde yapılacak olanda, bugünden itibaren işbirliği kültürü geliştirip, hep birlikte büyümenin adımını atmalıyız.

Zaten Anadolu insanın temelinde var olan işbirliği kültürü bizi biz yapan değerlerdendir.

Hani hepimizin bildiği ‘Bir elin nesi vαr, iki elin sesi vαr’ atasözümüzden de anlaşılacağı gibi, bugün itibaren işbirliği kültürünü geliştirip yaymalıyız

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.