1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Reklamlar Doğrudan Uzak Olur mu?
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Reklamlar Doğrudan Uzak Olur mu?

A+A-
Ülkemizde reklamlar Radyo Televizyon Üst Kurulu, Rekabet Kurulu ve yüksek düzeylerde oluşturulan kurullar tarafından denetlenir ve sözüm ona tüketici korunur ve kandırmaya aldatmaya ve yanlış bilgilendirmeye yönelik reklamlara yasak ve cezalar gelir.  Tüketici korunmalıdır ve devletimiz de yasal olarak kurduğu bu kurumlar araçlığıyla tüketiciyi yani vatandaşı koruma altına alır. Buraya kadar her şey çok güzel ve sevindirici gibi görünüyor ama halk tabiriyle ‘Kazın ayağı hiç de öyle değil’ … Son günlerde özellikle televizyon ekranlarında ve diğer reklam alanlarında sık sık rastladığımız 3 kurumun birlikteliğiyle verilen yeni hizmetlerin tanıtımının reklamı yapılıyor.
 
***
 
Bunlar Türk Telekom, TTNET ve AVEA, ortak çalışma yapan bu kurumlar özellikle internet hizmetlerindeki gelişmeden ucuzluktan hizmetin hızlılığından dem vuruyorlar. Elbette reklam yapacaklar, kendilerini tanıtıp pazardan pay kapacaklar. Ancak bunu yaparken tüketiciye hizmeti unutmayacaklar. Verdikleri hizmetin yetersiz olduğunu da yeri geldiğinde kabullenecekler. Hizmeti ucuza sunuyoruz diye kaliteyi göz ardı etmeyecekler. Çağımızın en önemli iletişim aracı olan internet konusunda başarısız kalan TTNET reklam harcamalarına ayırdığı payı alt yapı yatırımlarına aktarsa sanırım tüketiciyi daha çok memnun edecektir.
 
***
 
Sorulduğunda yatırımların arz talep dengesine göre planlandığını, ihtiyaca göre yapıldığını ve bir sürü hikâye anlatıldığını dinliyoruz. Ancak uygulamaya geldiğinde bir basın kuruluşu olarak hem de basın kuruluşlarının can damarı Matbaacılar Sitesi gibi bir yerde bulunmamıza rağmen yıllardır düzgün bir internet hizmeti alamadığımız için özellikle reklamlarını görünce içimiz burkuluyor ve ister istemez canımız sıkılıyor. Bu çağda bu reklamı yapanların hizmeti de sağlamaları gerektiğini düşünüyor ve bugüne kadar gereken ilgiyi görmediğimiz kuruluşu ilgili makamlara ve siz okuyucularımıza şikâyet ediyoruz. İnşallah bu şikâyetimizi duyarlar da gereken ilgiyi gösterirler. Konuyla ilgili kurum ve kuruluşları da göreve davet ediyor; reklamı yapılan ürün ve hizmetlerle ilgili bilgilerin daha sıkı denetlenmesini istiyoruz.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.