1. YAZARLAR

  2. Rahime Kongur

  3. Resül’den Uyarılar: Haramlardan Sakın
Rahime Kongur

Rahime Kongur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Resül’den Uyarılar: Haramlardan Sakın

A+A-

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre o, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem; – (Ashap ve) ümmetimden kim, (benden) beş hasleti/meziyyeti alır/öğrenir de bunlarla amel eder ve(ya) onları, amel edecek kimselere öğretir? buyurdu. Ben de – Ben alırım ya Resulellah, dedim. Bunun üzerine Resulullah (s.a.) elimden tuttu ve onları tek tek saydı:

– “Allah’ın haram kıldıklarını işlemekten sakın, Müslümanların en âbidlerinden olursun.”

Müslüman-Kemal İlişkisi

Her Müslümanın kemâle/olgunluğa meyilli ve istekli olduğunu düşünmek ve kabul etmek esastır. Çünkü böyle bir niyeti ve hedefi olmayan dindarın da dindarlığın da pek bir kıymeti yoktur. Din, dindarlık ve kemal “inandım” demekle başlayıp biten bir güzellikten ve özellikten ibaret değildir. O sürekli enine boyuna gelişmek, derinleşmek ve yücelmek ihtiyacındadır. İnsanlar imtihan edilmeden sadece “inandık” demekle serbest bırakılacaklarını mı sandılar?” âyet-i kerimesinde2 ve diğer birçok ayet-i kerimede açıkça dünyanın sınav sahnesi olduğu ve kimlerin “kulluk/amel açısından daha güzel/mükemmel” olduklarının ortaya çıkarılması gibi bir temel hikmete dayandığı bildirilmiştir.

Haramlardan Sakınmak

Bilinen bir gerçektir ki, “haramlardan sakınmak” ya da haramları terk etmek, bütün nehiy edilmiş olan şeyleri terk etmeyi kapsadığı gibi, aynı zamanda emredilmiş olan farzları işlememekten uzak durmayı da içerir. Zira terku’l-me’mûrât yani emredilenleri yerine getirmemek de sakınılması emredilen “mehârim” cümlesindendir. Haramlardan sakınmakta dikkatli olanın, şüpheliler karşısında uyanık davranacağı ise açıktır. Durumu şöyle de ifade etmek mümkündür: Haramlardan sakınmak, pek tabii olarak emirleri/farzları yerine getirmeyi de gerektirir. Fakat emirleri/farzları yerine getirmek, mutlaka haramları terk etme sonucu doğurmayabilir. Bu durum özellikle günümüz Müslümanları olarak bizlerin hayatında görülen inkârı mümkün olmayan acı bir gerçektir. Namazında niyâzında, ibâdetinde olan kimi Müslümanların ne gariptir ki günlük yaşayışlarında haramlar da görülebilmektedir. Özellikle günümüz şartlarında ne kadar dikkat edilirse edilsin, haram ve yasakların istilasına uğramış şehir hayatı büyük tehlike oluşturmaktadır. Hemen nerede ise, çağdaş ilkelliklerden ve haramlardan arındırılmış bir köşe bulmak mümkün değildir.

Önceki ve Sonraki Yazılar