1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Riba? Faiz? Başka?
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Riba? Faiz? Başka?

A+A-

Kitaplı dinlerin hepsinde faiz haramdır! Burada bir sorunumuz yok. Sorunumuz faizin ne olduğu konusunda? Faiz nedir? Kuran-ı Kerim'de Allah'ın yasakladığı, Peygamber Efendimizin (SAV) ayakları altına aldığı şey nedir? Kelime olarak "riba" da Arapçadır, "faiz" de Arapçadır. Neyi neye tercüme ediyoruz?

*

Ekonomide, ticarette riba veya faiz olarak tanımlanabilecek birbirine benzer ve birbiri ile karışan en az 20 işlem tanımlanabilir. Haram olan hangisidir? Hangisi ribadır? Haram olan işlemi diğerlerinden ayırarak tanımını net bir şekilde ortaya koymak gerekiyor. Aksi halde ekonomi sistemi çalışmıyor. Ekonomi sistemi kelime oyunlarını yutmuyor…

*

Ekonomi zamanında yolunda çalışmış olsaydı dünyaya hâkim olmayı başaran İslam medeniyeti bu hâkimiyetini kaybeder mi idi? Ekonominin çalışması engellenmiş olmasaydı Allah'ın dünyaya verdiği nimetler ile İslam karşıtları gittikçe zenginleşirken Müslümanlar fakirleşir mi idi, köleleşir mi idi, sömürgeleşir mi idi?

*

Sadece ekonomide ve ticarette değil, Müslümanların bilime ve düşünmeye bakışının da benzeri bir oyunun etki alanına girdiği açıktır. Çünkü öyle olmasaydı Allah-ü Teala’nın “Oku” ile başlattığı yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de en çok tekrar eden emirleri (farz) “düşün”, “aklet”, “ibret al” vb olmasına ve peygamber efendimiz Hz Muhammed’in (SAV) “İlim Çin’de dahi olsa gidip alınız”, “İlim Müslüman’ın yitik malıdır” gibi hadis-i şeriflerine rağmen Müslümanlar bilimden uzaklaşmazdı, düşünmeye karşı düşmanlaşmazdı, aklı hiçlemezdi.

*

Tarihte, İslam karşıtlarının "Ticaret de faize benzer çünkü ticarette de artırmak vardır, dolayısı ile ticaret haram olmasa bile şüphelidir" gibi fikirler ile Müslümanları ticaretten nasıl soğuttuğunu biliyoruz. Günümüzde ekonomi yönünde yaşadığımız kayıplar ve acılar zamanında bu tuzağa düşmemizden ve meydanı kendi isteğimiz(!) ile karşı güçlere terk etmemizden kaynaklanıyor.

*

Ekonomi sistemini bir mekanizma olarak anlamaya çalışın ve paranın (iyi para ve kötü para farkı ile birlikte), ribanın, faizin veya benzerlerinin o mekanizma içindeki yerini ve rolünü bulun. Sonra haram olan hangisi ise sökün atın. Bunu da insanlara hakikat ışığında güzelce anlatın. Anlatın ki, “…bankanın gölgesine bile sığınmak günahtır…” dedikten kelime oyunlarının arkasına gizlenerek banka kuran sözde hocalara meydanı bırakmayın.

*

Tam da burada bir sorunumuz daha doğuyor. Bütün bunları kim yapacak? Kim anlayacak, kim anlatacak, haram olanı kim söküp atacak?

*

Aldığı maaş ile ay sonunu nasıl getireceğinden başka bir ekonomi bilgisi olmayan hocalar veya ilahiyatçılar mı?

*

Maaş bile alamadıkları, bir üretim veya ticaret yapmadıkları halde fitre ve bağışlar ile geçinen, kendilerini hoca efendi, şeyh vb gibi unvanlar altında yüceltip halktan üstün gösteren, “…siz anlamazsının bizi dinleyin…” diyerek Müslümanları fakirliğe teşvik eden hikâyeler anlatırken lüks villalarda oturup, lüks arabalara binen ilimsiz hurafeciler mi?

*

Âcizane bir önerim var, eleştiriden önce yapıcı katkılarınızı ve eksikleri tamamlamanızı beklerim; fetva veya tefsir konularında görev alacak ilahiyat fakültesi mezunu kardeşlerimizi mevkilerine atamadan önce bir bilim dalında fakülte bitirmeye ya da yüksek lisans yapmaya teşvik edelim.

*

Bir de Müslümanların tasarruflarını banka mı döviz mi altın mı gibi alternatiflere mecbur kalmalarını önlemek ve tasarrufun, girişimci ile aracısız buluşmasını sağlayacak, KOBİ ölçeğindeki firmaların da banka kredisi dışında mali kaynak bulabileceği yerel borsaların kurulması yönünde çalışmalar başlatalım…

*

Göreceğiz o zaman birçok tartışma kendiliğinden bitecek, birçok sorun kendiliğinden çözülecek. Selametle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.