1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Rum Papaz: Erdoğan Gerçek Vatansever
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Rum Papaz: Erdoğan Gerçek Vatansever

A+A-

Güney Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Rum yönetimi ve Yunanistan’ı, yanında batılı devletleri hatta Türkiye muhalefetini dahi şaşkına çevirecek bir açıklama yapıp, “Erdoğan, yıllarca Türkiye'nin ucuz işgücünü kullanan Avrupa’dan bugün ‘intikam alan’ gerçek bir vatanseverdir” dedi.

2004 yılındaki Annan planı referandumunda ‘hayır’ oyu çıkması için 50 bin Kıbrıs lirası harcadığını da söyleyen Başpiskopos “Kilise'nin mülkü vatan içindir” sözleriyle de dikkat çekti. Yıllardır Adanın ‘sözde’ hamiliğini üstelenen İngiltere için ağır ithamlarda bulunan Hrisostomos “İngilizler adi, bize o sakat bağımsızlığı verdiler ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ni istedikleri zaman yıkabileceklerini zannettiler” diyerek ‘oyun ve sorun kurucuyu’ işaret etti.

Ruslar ve Ermenilerin söylediklerine Kıbrıs’tan gelen bu açıklamayı da eklediğinizde sizce ‘Dünya penceresinden’ nasıl bir Türkiye manzarası ortaya çıkar?

PİYONLARIN VAZİFESİ

Muhalif cenahtan zaman zaman ‘yapıldığına inanmıyoruz’ diye sesler yükselse de Türkiye’nin milli imkânlarla ürettiği İHA ve SİHA’lar dünya savunma sanayiinde şok etkisi uyandırdı. Biliyoruz ki hava silahlarının yanında kara ve denizlerde de düşman çatlatan imalatlar devam ediyor.

Akdeniz ve Karadeniz’de sismik araştırmalara devam eden ve Karadeniz’de bulduğu doğalgaz rezervlerini kamuoyuna duyuran Türkiye geçen hafta da ETİ Maden Lityum Üretim Tesisini devreye aldı. Biliyorsunuz cep telefonlarından bilgisayarlara kadar pek çok alanda bataryalar kullanılmaktadır. Bu sebeple Lityum, çağın en çok ihtiyaç duyulan madenlerindendir. Yerli otomobil bataryasında da kullanılacak lityumun sağlanacağı tesis ilk etapta yıllık 10 ton üretime başlayacak ve aşamalı olarak 600 ton kapasiteye varacak. Lityumun Bor madeninden elde edildiği, Türkiye’nin de dünyanın en yüksek Bor rezervine sahip olduğu düşünüldüğünde yatırımın önemi anlaşılıyor.

Yeni doğalgaz ve petrol rezervlerinin ortaya çıkarılmasına yönelik aramaların yanında yeni altın madenlerinin de işletmeye alınmasına yönelik çalışmalar da Türkiye’yi güçlendirdiği kadar düşmanlarını rahatsız edecektir. Ve tarihte de örnekleri çok defa görüldüğü gibi batılılar bu gelişmeleri baltalamak üzere daima ‘içeriden piyon’ kullanacaklardır!

**

SUÇU SUÇLAYARAK

BASTIRMAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin skandallarla dolu alternatif Şeb-i Arus programında yaşananlar malum! Semaın ruhuna tamamıyla ters icraatlarla dolu programla ilgili olarak Başkan Ekrem İmamoğlu “İçeriğinden haberim yoktu, inceliyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı. Televizyon konuşması sırasında rastgeldiğimiz beyanına bu şekilde başlayan Başkan daha sonra “Semada ezan yok, bizi eleştirenler bunu bilmiyor…” gibi sözler sarf ederek adeta programı eleştirenleri bilgisizlikle suçladı.

Evet, Sema Ayininde ezan yoktur. Ama sizin sema programına dair video görüntülerinde Türkçe ezan okunuyordu! Bundan başka; Semaın aslında Aşr-ı Şerifler Kur’an lisanıyla tilavet edilir, naat-ı şerifler de Farsça okunur. Ve İstanbul Belediyesi’ne ait programda bunların da Türkçeleştirildiği görüldü. Ayrıca efendim, gayri resmi mahfillerde nasıl bir konsept uygulandığı bizi ilgilendirmez; orijinal sema ve mutrıp heyeti tamamıyla erkeklerden oluşur ki, sizin programınızda erkek-kadın karması vardı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.