Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sabır

A+A-

Küçük sözcükler büyük anlamlar taşır. Şekle takılıp kalan ve anlamlar üzerinde yeterince düşünmeyen milletler, anlamların taşıdığı ağırlık altında ezilir. Takıldıkları şekil de yarar sağlamaz.

*

Anlamı kaymış veya kaydırılmış veya içi boşaltılmış birçok sözcük, günlük konuşmalarımızda tekrar edile edile zihinlerimizi kaydırmış, düşünce kodlarımızı bozmuş ve bizi tam da düşmanın istediği bir  “şekilde” yaşamaya mahkum etmiştir.

*

Sabır sözcüğü de yanlış, eksik ve yersiz kullanımlardan dolayı bu zihin kaymasına neden olan sözcüklerden birisidir… Yanlış anlaşılan ve yanlış kullanılan sabır / sabr sözcüğü yüzünden Müslümanlar, tam da İslam karşıtlarının istediği bir şekilde anlam üzerinde düşünmeden bir “şekilde boğulma” hali yaşar olmuştur.  Bu yüzden iki milyara yakın Müslümanın tüm bereketi rakiplere – düşmanlara hizmet eder haldedir. Aynı şekilde yanlış, eksik ve yersiz kullanılan sözcüklerden birisi de “kanaat etmektir”… Bunu sonraki bir yazıma bırakıyorum.

*

Peki sabır nedir? Öncelikle sabır ne değildir? sorusu ile başlayalım. Sabır, zorluklar, sorunlar karşısında boyun eğerek, durumu kabul edip oturmak, sinmek değildir!

*

Sabır zorluklar karşısında, isyan etmemektir...

*

Sabır hedefe ulaşmaktan vazgeçmemektir...

*

Sabır, çözüm bulmak için kararlı bir şekilde çalışmaya devam etmeyi de içerir. 

*

Yani sabır, engeller ve sorunlar karşısında sinmek, susmak, durumu kabullenip oturmak değil, zorlukları yenmek, engelleri aşmak için durum tespiti yaparak harekete geçmek için bir “hazırlanma süreci” olarak anlaşılmalıdır.

*

Sabır, hicret ederek sığınmak zorunda kaldığın ülkenin keyfini çıkarıp, seni vatanından çıkaranları unutmak değildir. Harekete geçmek için “bilinç” geliştirmek ve güç toplamak için gereken bir süreçtir sabır.

*

Sabır, geçemediğin bir sınav karşısında eğitimden vazgeçmek değildir. Bilmediğin konuları öğrenerek, eksiklerini tamamlayarak sonraki sınava daha bilgili, daha bilinçli hazırlanmak için kullanılması gereken bir süreçtir sabır.

*

Dünyanın en fakir ülkeleri Müslüman ülkelerdir deyip çalışmaktan vazgeçmek ve dünya malını terk etmek yerine bizi böyle bir miskinliğe iten yanlışlarımızı anlamak için daha fazla düşünmek, akletmek, sorgulamak, çalışmak ve bilinçlenmek için kullanılması gereken bir süreçtir sabır. 

*

Gördüğünüz gibi hepimizin bildiği ancak üzerinde yeterince düşünmediği için yanlış kullanılan sözcüktür sabır. Aslında sadece bir sözcük değil iyi yönetilmesi gereken bir süreçtir sabır. Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.