1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Sadece Allah’ın İsteğine Uyarım
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sadece Allah’ın İsteğine Uyarım

A+A-

 

 

‘Düşünüyorum O Halde Varım.’ Bu tez, Türkiye’de değiştirildi.

Zulüm 1981’de başladı diyen zihniyete dikkat etmek gerekir. İnandığımız her şey içi boşaltılmış kavramlar hâline getirilirken zulüm yok muydu? Eskiden güvenilirliğin kanıtı niteliğindeki, hacı, hoca, namaz, oruç, gibi kavramlar kimi insanlarda sadece kötü niyet ve hile olarak algılanır hale geldi. Yani din gibi kutsal bir kavram siyasiler eliyle siyasetin içinde öcü haline getirildi.

***

Dindarlığını kendini daha iyi pazarlaya bilmek için kullananlar kendi yalan dünyasında, dindarlığı da yalan etti. Allah’ın demokratik laik, ilahi düzeni emanet ettiği kulları eliyle, bağnazlığa, yobazlığa, çevrildi. Neredeyse 10 ayetten birinde "akıl etmez misiniz" diyen Allah’ın (CC) sesi, muktedirler tarafından, siz düşünmeyin, bize tabi olun şeklinde seslendirildi. Oysa ilahi kanunlar da, "Tanrı ben sizi birey olarak yarattım, ve yalnız olarak bana döndürüleceksiniz" demiyor mu?
O halde, tabi olmak, teba olmak ne için.

***

Muktedirler tarafından, bizden istenenlerle, Allah’ın bizden istedikleri çakışacaksa ben Allah’ın isteklerine uyarım, yarattıklarının değil.

Düşünmenin suç olarak nitelendiği, tabi olmanın da mükafatlandırıldığı bir toplumda biz akıl edenlere deli derler.
Olsun.
***

Ne demiş atalar,

“Atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli” derler...

"Düşüne biliyorum, o halde varlığımın, var etmene bağlı olduğunu, görerek, bilerek, diyorum ki: "İyya kenag budu ve iyya kenestagın. " (Ancak sana ibadet ederiz uyarız, eğiliriz, dinleriz ve yalnız senden yardım dileriz.)

Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.