Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağduyu Kazandı

A+A-

Referandum sonrası tartışmalarına girmek istemiyorum. Sayın “Başkan” gayet net ifade etti; Atı alan Üsküdar’ı geçti!... Ve biz yine kaldık baş başa.  Evet diyen de Hayır diyen de aynı sofrada. Sonraki seçime kadar devam ekmek kavgasına.

*

Gördük ki; “denize dökeriz”, “eyalet sistemine geçeriz”, “Cumhuriyeti yıkarız” gibi kendi tarafındaki sağduyu sahibi seçmeni bile kızdıran siyasetçilerin ve danışmanların şerrinden Allah korudu milletimizi.

*

Gördük ki; Milletimiz farklı görüşleri basiret ile hazmedebiliyor. YSK’nın açıklamaları sonuç üzerine gölge düşürse de Evet - Hayır arasında fark, bu milletin radikalleşmediğini ve siyasetçilerden daha basiretli olduğunu gösteriyor.

*

Gördük ki; günümüzdeki olayları anlamadıkları halde dün hakkında ahkâm kesen, sorgulamaksızın duydukları her yalana inanan ve yayan, bir kelime ile kahramanı haine, haini kahramana çeviren ve bir hikâye ile tarihi öğrendiğini zanneden cahil kesim hiç de az değil aramızda.

*

Gördük ki; bu kesime hitap eden ve eğer hain değilse cehaletinden, düşmana “hizmet” eden ferasetsiz, kifayetsiz ama muhteris siyasetçi ve danışmanlar da az değil ülkemizde.
*
Bu yüzden tekrar soruyorum; bizim için cahil mi daha tehlikelidir, hain mi? Hain birkaç tane veya birkaç yüz tane. Sorun değil, cürümü kadar yer yakar ama ne zaman peşine cahil binleri, cahil milyonları takar, işte o zaman vatanı da yakar, milleti de yakar. Sözün özü hainler, cahillerin desteğini alamazsa, veremez zarar.

*

Bir daha gördük ki; bizim düşmanımız cehalettir. Cahil kalmayı övenlerdir… İlk fırsatta eline alacağı silah ile karşı fikirdeki komşusunu, arkadaşını öldürmeyi cihat zanneden ama o silahı yapacak teknolojiyi niçin Müslümanların geliştiremediğini sorgulamayan, düşmana para vererek silah almanın cihada vereceği zararı, süreci anlamayanlar var aramızda.

*

Milletin adamının yükü çok, bu yükü milletin iradesinin gösterdiği doğru kişiler ile paylaşabilmeli. Gelinen kritik noktada, milletin gücünün algı yönetimi etkisine kolayca giren yandaşlık duygusu ile düşman amaçlarının “hizmetine” girmesini önlemeli. Milletin gücünün millete hizmetini garantiye alma konusunda bir daha kandırılmamalı. 

*

Milletin adamı, milleti öncelikle hurafe kaynaklı cehaletten kurtarmalı. Bunun için düşmanın bizden gibi görünen ajanları eliyle yazdığı dini kitaplara ve tarihi yalanlara kanmamızı önleyecek kadar sorgulamayı öğrenmemizi sağlayacak eğitim reformunu ve hatta devrimini yapmalı.

*

Milletin adamı görmeli ki; Allah bize bir fırsat daha verdi. Yeni sistemde eskinin hatalarını tekrar etmeyin, bir tarafın diğer tarafı ezmesini hayal etmeyin, uzlaşmayı ihmal etmeyin mesajı ile birlikte.

*

Milletin adamı, Partili Cumhurbaşkanı olarak, devletin de partinin devletine dönüşmesini önleyecek tedbirleri şimdiden almalı, Seçimleri beklemeden. Hemen.

*

Biz de şunun bunun siyasetini bırakıp, millet olarak tartışma yerine sohbet etmeyi, kavga yerine fikir alış verişi yapmayı, ayrışma yerine, uzlaşmayı ve sentez fikirler üretebilmeyi öğrenmeliyiz. At gözlüklerini çıkarıp, gerektiğinde bakış açımızı değiştirebilmeli, empati yapmalı ve ufkumuzu genişletmeliyiz.

*

Bunu öğrenmeye de ailede başlamalıyız… Hemen.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.