1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Sağduyulu Olmalıyız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağduyulu Olmalıyız

A+A-

Son günlerde gelişen olaylardan dolayı ülkemiz ekonomisi olumsuz etkilenmektedir. Enflasyon gerilimini sürdürüyor. Piyasalar huzursuz Dolar fiyatı yukarıya doğru tırmanıyor. 
Siyasi tansiyonun Gezi Parkı olayları gibi değişik olaylardan dolayı yükselmesi bizlere hep ekonomik anlamda kaybettiriyor. Peki, kaybedişin zararı kime dersiniz?
Ebetteki hepimize. Gezi Parkı olaylarının bize maddi anlamdaki kaybı ortadadır. Siyasi tansiyondaki artışın etkisiyle borsada endeks yüzde 10,5 seviyelerine düştü. 26 Şubattan bu yana en düşük seviyede kapanan borsadaki zarar büyük. Bir günde adeta buhar oldu.
Böyle olmaması için ne yapılmalıydı? Hepimizin malumu olayların bu hale gelmemesi veya getirilmemesiydi. Ülkemizde bu tür olayların olmasını istemiyorsak yapılmaması gereken de bellidir. Yönetenle yönetilenin birbirini anlamasıyla birlikte, var olan sorunları büyümeden çözümlemek en iyisidir. Umarım bir daha bu tür olayları ülke olarak yaşamayız.
Bir günde 66 milyar TL’yi kaybetmeyi kim ister ki, sorarım sizlere?
&&&
Gezi Parkı olaylarından mütevellit dolarda bir yükseliş yaşandı.
Borsadaki kayıp olan para ve dövizdeki yükselişle birlikte ekonomimiz bir durağanlığa girmiştir. Zaten dünya genelindeki olumsuz ekonomiden etkilenen piyasalar kritik bir haftanın içine girmiş durumdadır. Her şey normal seyrine girerse rahatlamaya birlikte yaşarız.
Özellikli Gezi Parkı olaylarından etkilenen sektörlerden birisi de turizmdir.
Türkiye Otelciler Federasyonu yaptığı açıklamada protestoların devam etmesi halinde sektörün bundan olumsuz etkilenebileceğini açıklayıp, uyarıyor. Tabi ki, ülkemize gelmek isteyen turistlere bu olaylar farklı yansıtılabilir. Bundan dolayı da hem ekonomimiz hem de turizmimiz zarar görebilir. Bu nedenle de daha hassasiyetli ve sağduyulu davranmalıyız.
Sonuç olarak diyebileceğim ülkümüzdeki en ufak olumsuzluklar her şeyi ve her sektörü etkiliyorsa bizlere düşende olayları sağlıklı değerlendirip, tepkilerimizi demokratik yollarla ve birbirimizi kırmadan göstermeliyiz. Umarım hükümet bu tepkilerin önüne geçmek için üzerine düşen görevi halkın talepleri doğrultusunda yerine getirir. Unutmamalıyız ki, öfkeyle kalkan zararla oturur.
Ne dersiniz? Biraz daha sağduyulu olmalıyız.
Zor bir şey değildir. Bizler sağduyulu davranan ender toplumlardan birisiyizdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.