1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Sağduyuya ihtiyacımız var
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağduyuya ihtiyacımız var

A+A-

Yaklaşık 1 aydır yurtdışında idim. Tekrar sizlere kavuşmanın mutluluğu içindeyim. Yeniden sizlere merhaba diyorum. Bir ay aradan sonra neden sağduyuya ihtiyacımız var diyorsam her şey ortadadır. Son günlerde artan ve millet olarak huzurumuzu bozan Kobani eylemleridir. Bu eylemlerdeki sergilenen ve ortaya konan davranışlar millet olarak onaylamadığımız davranışlardır. Vatandaşlar olarak bizler ciddi endişe duyuyoruz. Kobani’ye yönelik IŞİD saldırılarının protesto edildiği eylemlerden dolayı Türkiye savaş alanına döndü. 2 polisimiz şehit oldu. 33 sivil hayatını kaybetti. 135 polisimiz yaralandı, 531 polis aracı, 631 sivil araç yakıldı. 214'ü okul olmak üzere, aralarında Kur'an Kursları, müzeler, kütüphaneler de bulunan bin 122 bina kullanılamaz hale geldi. 35 ilimiz bu olaylardan olumsuz anlamda etkilendi.
***
Diğer taraftan bu eylemlerden dolayı ekonomimizde ciddi anlamda etkilendi. Eylemlerin yoğunlaştığı illerde esnaf zor durumda iken, mağazaların birçoğunun ciroları yüzde 20’ye yakın düştü, ticaret durdu. Bunun yanında turizm sektörü de iptal edilen turlardan dolayı 10 milyon lirayı bulan bir zararın içine girdi. İş dünyası temsilcileri de bu durumun karşısında endişe içindedir. Bir an önce bitmesinden yanadır. Ortak çağrılarında tüm toplum kesimlerini ve tüm kurumları sağduyuya davet ediyorlar. Her türlü şiddet eylem ve söylemlere karşı durulmasının yanında, çözüm sürecinin akamete uğramadan ilerlemesi konusunda sorumlu davranmaya ve provokasyonlara karşı dikkatli olunmasını dile getiriyorlar. Demokrasinin gereği yapılacak eylemlerde haklılık payı olmalıdır. İstenilen hak ve talepler hukuk çerçevesinde ve insan haklarına uygun olmalı ve kimsenin huzurunu bozacak türden olmamalıdır. Bir şeyleri bahane ederek milletin huzurunu bozulmamalıdır. Kimsenin malına mülküne zarar verilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devletse, bizlerde bu devletin vatandaşı olarak huzurumuzu bozacak her türlü eylem ve davranıştan uzak durmalıyız.
Türk Milleti’ne ve insanına yakışan bu olmalıdır.
***
Gelişen olaylar karşısında iktidarın ve muhalefetin ülkemizin huzuru için çalışıp, ortak akılla hareket etmesi gerekir. Umarız iktidar bundan sonraki adımlarında ülkemizin huzurunu sağlayacak ciddi adımları herkesle birlikte atar ve ülkemizin bu eylemlerden dolayı daha fazla zarar görmesinin önüne geçer. Son söz olarak söyleyeceğim ise, Türkiye Cumhuriyeti büyük bir ülke ise, her şeyin üstesinden gelebilecek güçtedir. Hepimize düşen görev de birbirimizi anlamak ve sağduyulu olmaktır. Birlik ve bütünlüğümüzü korumaktır. Çünkü bu vatan bizimdir. Bizim olmaya da sonsuza kadar devam edecektir. Yeter ki, huzurumuzu ve birlikteliğimizi bozmayalım. Bozacak olanların karşısında da dimdik duralım. Toplumsal barışımızı ve huzurumuzu koruyalım. Demokrasi ve hukuk kuralları çerçevesinde çözemeyeceğimiz hiçbir sorun kalmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.