1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Sağlığımız Allah’a Emanet…
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlığımız Allah’a Emanet…

A+A-

Sağlık konusunda herkesin mutlaka söyleyeceği veya söyleyebileceği çok şey vardır. Doktorların konuşması gereken bu konuda doktorlardan çok bizler vatandaş olarak konuşuruz. Hatta işi o hale getiririz ki doktordan bile daha iyi bildiğimiz havasına bürünürüz. Aslında her ikisinin de doğru ve yanlış tarafları var. Doktorlar bu işin uzmanı olarak görüş bildirirken, vatandaşlar da tecrübelerine dayanarak yorum yapmaya kalkışırlar. Aslında yapılması gereken her işi uzmanına bırakmak ve konuyu bilimsel olarak değerlendirecek olan doktorları dinlemektir. Ancak, doktorlar da bugün ak dediğine yarın kara, bugün kara dediğine de yarın ak dememelidir. Elbette bilimsel çalışmalar sonucu bazı değerlendirmeler zamanla değişebilir ve buna da itiraz edilmemelidir.

***

Benim asıl varmaya çalıştığım nokta bu konuyu tartışmaya açmak değil, açık açık zararlı olanları rant uğruna vatandaşa yedirip içirmek ve dahası buna alet olmaktır. Her zaman söylenir uzmanlarca, en ucuz tedavi koruyucu sağlık hizmetleridir diye… Fakat bugüne kadar en az bu konuda gayret gösterilmiştir. Yeni nesil belki fazla bilgi sahibi değildir ama olgun yaştakiler hatırlayacaklardır. Bir dönem herkes evindeki bakır eşyalarını sattı alüminyum eşyalarla mutfaklarını doldurdu. Daha sonra bunların yerini değişik alaşımlarla geliştirilmiş teflon ve benzeri ürünler… Şimdi söylenenler ise bakır kapta pişenlerin daha sağlıklı olduğu yönünde... Daha sağlıklısı da toprak tencerede pişenler. İyi de bugüne kadar vücuda uzun sürede etkili ve zararlı maddeler içeren alüminyum, teflon ve benzeri bir sürü zararlı madde içeren kaplarda yemek yedirmeye kimler izin verdi?  

***

Plastik kaplar ve zararları konusunda anlatılanlar ise yazılsa sanırım ciltlerle kitaplara dönüşür. Peki, bütün bunların yanında zararsız olanlar neden hiç özendirilmiyor? Aklıma tek şey geliyor. Sağlıklı olanların rantı yüksek değil sanırım ondan kaynaklanıyor. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere konuyla ilgili yetkililer buna el atmalı ve sağlıklı malzemelerin kullanımı teşvik edilirken zararlarının en aza indirilmesi sağlanmalıdır. Madem ki koruyucu sağlık hizmetleri en ucuz tedavidir, buna en kısa sürede başlanmalıdır. İçme suyu kullanımındaki plastik şişe ve damacanaların ne kadar sağlıksız olduğunu da söylemeye gerek duymuyorum. Uzmanlar her gün TV’lerde bu konuda gereken uyarıları azalacağına artışa devam yapıyorlar ama ediyoruz. Sağlıklı günlerde buluşmak üzere şimdilik bu kadar yeter sanırım…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.