1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Sağlık Kurumlarından Randevu Almak
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlık Kurumlarından Randevu Almak

A+A-

Resmi Sağlık Kurumlarından randevu  alamamaktan dolayı Sağlık İl Müdürlüğüne verdiğim 28.10.2020 tarihli dilekçeme 2 AY GİBİ bir süre sonrasında NİHAYET cevap geldi. Cevabı yazıyı kısmen alıntılıyorum: “Kovid 19 pandemisi önlem ve kontrol programları kapsamında hizmetlerini yürütmektedir. Acil sağlık hizmeti dışında hizmet almak istediğiniz branşı MHRS ÜZERİNDEN takip etmeniz mağduriyet yaşamamanıza sebebiyet verecektir. Ayrıca Diş Hekimliği hizmeti veren sağlık kurumlarımız diş hastalıkları ile ilgili izin verilen alanlarda hizmet vermektedir” Başkan Prof. Dr. Kadir Durgut T e- imzalı yazıda denilmektedir.

Vatandaş Devlet Hastanelerinden ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinden gerek internet üzerinden MHRS üzerinden gerekse telefonlarRandevu sisteminden RANDEVUYA KAPALI YA DA DOLU GÖZÜKÜYOR DENİLMEKTEDİR. Dolayısıyla randevu alınamamaktadır. Ancak imkanı olan özel hastanelere/kurumlara veya özel diş klinik ve polikliniklerine gitmekte ya da üniversite tıp fakültesi hastanelerine gitmektedir.

Kovid 19 pandemisi önlem ve tedbirlerine itirazımız yok ancak uygulamada hiç de böyle değil, bizzat gözlem ve şahit olduğum bir hadiseyi kısaca açıklayayım.12 Ekim 2020 Tarihinde Numune Hastanesi cildiye polikliniğine öğleden sonra saat 14.00’te gittim. Geçişte polikliniklerin bazılarında az sayıda hasta var, bazıları ise boş. Boş olan polikliniklerin görevlileri bir başka poliklinikte bir araya gelmişler, sohbet ediyorlar. Hani nerede kaldı, önlem ve kontroller.

Numune Hastanesi Cildiye Polikliniğinde görevli doktor randevulu hasta var mı? diyerek hasta çağırıyor. Şahsımda randevusuz olduğum için bekledim. Sonuçta saat 16.00 oldub Randevulu hasta kalmayınca rica ettim. Gerek 182 Telefon hattından gerekse MHRS ÜZERİNDEN  randevu alamadığımı, mümkünse ilgilenir misiniz? bakar mısınız dedim. Hayır cevabını aldım. Acile yöneldim, gittim. Orada gerekli muayene ve tetkiklerden sonra reçete verildi. Bu ilaçları kullan geçse de geçmese de kontrol ve muayene için Cildiye doktoruna git diyerek, telkinde bulundular. Acildeki doktorlara müteşekkirim. Allah onlardan razı olsun. Mevcut Sağlık kurumu-hastanelerde kaç kişilik randevuya izin veya kontenjan verilmiş ise boş olan polikliniklere karşı kısmen doldurulabilir, biraz artırılabilir.

Hastane Poliklinik girişinde ise ne yönlendirme ne de kontrol var? Her halde önlem ve kontrol sadece muayeneye gelen hastaya karşı kullanılıyor.

İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri komisyon oluşturmalı, bu komisyon üyeleri şehrimizdeki resmi hastanelere habersiz gitmeli. Başta poliklinikler olmak üzere birimleri ve çalışanları kontrol etmeli ve denetlemeli, sonucunda raporunu ilgili ve yetkililere sunmalı, çalışma hayatında gerekli düzen ve tedbirler alınmalıdır.  

ÜNİVERSİTE

HASTANELERİ

Üniversite hastanelerine randevu almakta çok zor. Alabilenler ise 10-13-l5 gün süren beklemeden sonra ilgili hastanelere gitmekte. Ayrıca bu polikiniklere ilk defa muayeneden sonraki kontrollere gidilmesi halinde ise sürekli değişen Asistan/Araştırma görevlisi doktorları bulamıyor/göremiyorsun tekrar sil baştan tetkik ve ilaç derken gidiş ve gelişler yılları alabiliyor. Sağlıkta çağ atladık, çağdaş sağlık sistemine kavuştuk denebilir mi?

MERAM TIP’IN

YENİ HASTANESİ

İnternet üzerinden ve telefon iletişimi ile randevu alınmakta. Ancak alternatif olması açısından yalnız yaşayan yaşlı ve engelli vatandaşların ulaşabileceği, iletişim kurabileceği doğrudan doğruya telefon iletişimi sağlayabileceği çalışan tahsis etmeli. Bu çalışan vasıtasıyla hasta ve yakınlarına randevu verilmeli. Bunu ilgili hastane idarecileri/yöneticileri sağlamalıdırlar. Selam ve dua ile Allah’a emanet olunuz. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar