1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Sağlık Turizminde İlerleyebilecek Şehiriz
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlık Turizminde İlerleyebilecek Şehiriz

A+A-

Sağlık turizmi, ekonomik kazancının yıldan yıla artmasıyla birlikte 500 milyar dolarlık gücünden dolayı ülkelerin iştahını kabartan bir konuma ulaştı. 2010’da 400 milyar dolar, 2015’de 500 milyar dolarlık sağlık turizminin ekonomik potansiyeli de ülkelerin bu alana yatırım yapmasını hızlandırıyor. Bu sektörün gelecek 5 yıl içinde de 1 trilyon dolar olarak tahmin edilen gelirinden dolayı ilgi artarken, doğal olarak ülkeler arasında bir yarış başlıyor. Dünya genelinde bu alandaki lider ülkeler ise ABD, Hindistan ve Tayland’dır. En hızlı gelişen ve büyüyen sektörlerinden birisidir. Ülkemizde yaygınlaşan ve giderek pazarı yükselen sağlık turizmindeki duruma bakarsak, gelecekte ülkemiz de iyi bir yere gelecektir.

Yıllara göre termal turizm yatak kapasitesi, termal ve medikal turist sayısı ve gelirleri ise şöyledir; 2013 yılında termal turizm yatak kapasitemiz 42 bin iken, 2016’da 75 bine yükselmiş, 2018’de ise tahmini yatak kapasitesi ise 100 bine ulaşacak gibi. Turist sayısı da 2013’de 500 bin iken, 2016’da 975 bine yükselmiş, 2018’de ise 1 milyon 500 bine yakın turist bekleniyor. Medikal turizmde turist sayısı da 2013 yılında 308 bin 500 iken, 2016’da 520 bine yükselmiş, 2018’de de 750 bin turistin gelmesi yönünde bir beklenti var.

Sağlık turizminde 2-4 milyar dolar arasında bir gelirimiz var. Gelecek 5 yıl içinde de tahmini gelir beklentisi 5-6 milyar dolar arasındadır. Yıldan yıla gelirimiz artığı görülürken, sektör 2018’de daha fazla bir gelir beklentisi içindedir.

***

Sağlık turizmi denilince ilk akla gelenlerden birisi de kaplıcalardır. Önemli bir jeotermal kuşak üzerinde yer alan ülkemiz, kaynak zenginliği ve potansiyeli açısından dünyada ilk yedi ülke arasındayerini alıyor. Sıcaklıkları 20 derece ile 100 derece arasında değişebilen binin üzerinde kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklardan 200’ünün üzerinde termal merkez oluşturulmuştur. Sürekli artan bir turist sayısı ve geliriyle yatırım alanı olarak sağlık turizminin avantajları çoktur. Bu yönüyle de rahatlıkla yatırım yapılacak bir alandır. Son yıllarda şehrimizin sağlık hizmetlerindeki başarıları ve kaplıcalarıyla sağlık turizminde gelecek parlak gözüküyor. Şehrimizin sağlık turizmindeki artıları oldukça çoktur. Nitelikli hastanelerin yanında Ilgın, İsmil ve Köşk gibi kaplıcalarının bulunması, Seydişehir’deki termal kaynaklar ile birçok ilçede bulunan şifalı sular ile iklim koşullarının elverişliliği olumlu katkılar yapıyor. Özellikle dünyaca bilinen ve insanların şifa bulmak için geldiği Ilgın ilçesinde kaplıcalar sağlık turizmde öne çıkıyor. Her geçen gün sağlıktaki kalitenin artmasıyla birlikte yurtiçi ve yurtdışından sağlık hizmeti için şehrimize insanların gelmesi de ciddi anlamda bir kazanç sağlıyor. Diğer taraftan şehrimize (kara, hava ve demir yolu) ile ulaşım kolay olmasının yanında, şehrimizdeki manevî ortamının hastalar açısından önemli potansiyel oluşturması sağlık turizminin iyi yolda gelişmekte olduğunu gösteriyor.

***

Konuyla ilgili TOBB Türkiye Sağlık Kurumları Meclis Başkanı ve Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca’nın değerlendirmesini sizlere özetleyeceğim. Dr. Seyit Karaca, “Sağlık Turizmi Medikal, Termal ve Medikal SPA ile Yaşlı ve Engelli Turizmi olarak üçe ayrılır. Dünya pazarı 500 milyar dolar iken, ülkemizdeki pazarı da 2-4 milyar dolar civarındadır. Başlıca tercih nedenleri arasında da ödenebilirlik, erişilebilirlik, uygunluk, bakım kalitesi, güvenirlilik, turizm unsuru ve mahremiyet gelmektedir. Şehrimizde termal turizminin gelişmesi için yapılacak olanlara ise şöyledir; erişilebilirlik açısından gelişime muhtaç- direkt havayolu uçuşlarımız yoktur. Uygunluk ve bakım kalitesi ve güvenlik açısından iyi iken, turizm unsuru açısından da gelişime muhtaç- entegre turizm faaliyetlerine ihtiyaç vardır. Bunun yanında koordinasyonsuzluk, yetersiz tanıtım, yabancı dil sorunu, politika yokluğu ve aracı urum eksikliği de giderilmelidir. En önemlisi de sağlık turizmi alanında yatırımlar teşvik edilmelidir.”

Dr. Seyit Karaca, Konya’nın sağlık turizminde gelecekte iyi bir yere gelmesi için önünde hiçbir engelin olmadığını vurgularken, eksikliklerinin giderilerek bu alana yeterince yatırım yapılmasının şehrimizle birlikte ülkemizin istihdamına ve ekonomisine ciddi anlamda katkı yapacağına dikkat çekiyor. Gelecekte şehrimizin sağlık turizminin merkezi olması için önünde hiçbir engel yoktur. Yeter ki eksikliklerimizi giderelim. Güçlü ve zayıf yönleri iyi analiz ederek, bu alanda daha üst sıralara çıkmayı hedefleyelim. Özellikle de bu alana yatırımı teşvik edelim ve yatırımcılara elimizden geleni desteği esirgemeyelim. Böylece hem yeni istihdam alanı oluşacak, hem de ülke ekonomisine ciddi anlamda gelir elde edilecektir. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.