1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlıkçılar hak peşinde
Sağlıkçılar hak peşinde

Sağlıkçılar hak peşinde

Sağlıkçılar hak peşinde

A+A-

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay, “Döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alınmadı. Çalışma barışı ve huzurunu bozan bu durumu asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz” dedi.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay, yönetim kurulu ile birlikte ‘Döner Sermayede Adalet İstiyoruz’ konulu basın açıklaması yaptı. Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanındaki otoparkta gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Uzunay, sağlık çalışanlarının pandemi döneminde Türkiye’nin sigortası olduğunu vurguladı. Uzunay, “Sağlık çalışanlarının seslerini duyurmak, yaşadıkları sorunların çözümü için yetkilileri harekete geçirmek amacıyla burada toplanmış bulunuyoruz. Ülkemizin dört bir yanında tüm teşkilatımızla aynı haykırışta bulunuyoruz.  Diyoruz ki: çok geç olmadan, yanlış üstüne yanlış yapmadan sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve kangren halini almış sorunları çözülmeli. Öteden beri süregelen pek çok sorun var. Örneğin her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artıyor. Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgeniyor. Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkanları çok görülüyor. Hemen her gün bir ya da birkaç sağlık çalışanı kör şiddetin kurbanı oluyor. Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alınmadı. Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında çözülemeyecek sorun olmadığı inancındayız. Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konması” dedi.

‘Beklenti karşılanmadı’

‘Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz baki’ diyen Uzunay, “İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz hafta yapılan düzenlemeyle iyi niyet ortaya kondu ancak sahanın haklı beklentileri yine karşılanmadı. Bizim bildiğimiz bir düzenleme, çalışanların hakkını hukukunu gözetmek, alın terlerinin karşılığını vermek için yapılır. Düzenlemede genel hatlarıyla birtakım iyileştirmeler yapılmış olsa da binlerce sağlık çalışanı yine göz ardı edildi. Çalışma barışı ve huzurunu bozan bu durumu asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.  Biz, sağlık çalışanlarının hem gür sesi olmak hem de kazanım adresi olmak için bu yola çıktık. Üzerimize düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız. Yetkililerden sesimizi duymalarını, artık biraz olsun sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmelerini bekliyoruz. Vakit çok geç olmadan, yetkilileri, sağlık çalışanlarının seslerini duyarak sorunlarını çözmek için girdikleri çıkmaz sokaktan geri adım atmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından sendika üyeleri sosyal mesafeye ve yetkililere dikkat çekmek adına maskeli araçlarıyla alandan ayrıldılar.

 

^^^^^^^^^^^^

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.