1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlıkçılardan acil eylem planı talebi
Sağlıkçılardan acil  eylem planı talebi

Sağlıkçılardan acil eylem planı talebi

Sağlıkçılardan acil eylem planı talebi

A+A-

2020 Aralık ayı boyunca, sağlık birimlerinde kamuoyuna yansıyan 24 şiddet olayının yaşandığını söyleyen Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı acil bir eylem planı ortaya konmak zorunda” dedi.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay, sendikalarının genel merkezi tarafından hazırlanan ‘Sağlıkta Şiddet-Aralık 2020’ raporunu değerlendirdi. Sağlıkçıların 2020 yılını şiddetin gölgesinde uğurladığını vurgulayan Uzunay, şiddet sarmalının, Aralık ayında da sağlık çalışanlarını tehdit etmeyi sürdürdüğüne değindi. Uzunay, “2020 Aralık ayı boyunca, sağlık birimlerinde kamuoyuna yansıyan 24 şiddet olayı yaşandı. Bu olaylara sebebiyet veren 34 saldırgan, 40 sağlık çalışanını mağdur etti. 24 şiddet olayının 16’sı hasta ve hasta yakınları, 4’ü yöneticiler, 4’ü de kendini bilmez kimseler tarafından gerçekleştirildi. 24 olayın 20’si hem sözlü hem fiili, 4’ü ise sözlü olarak yaşandı. Yaşanan olaylarda 15 şahıs ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Tutuklama kararı verilen şahıs sayısı 6 olurken, 9 kişi hakkında da hiçbir işlem yapılmadı. Ayrıca 1 kişi hakkında görevden el çektirilme kararı verilirken, 3 kişi hakkında ise yakalama kararı çıkartıldı” dedi.

‘Hicap duyuyoruz’

Şiddet olaylarının 16’sının hastanelerde, 2’sinin aile sağlığı merkezlerinde, 6 olayın da saha çalışmalarında meydana geldiğini açıklayan Uzunay, “Aralık ayı süresince, yine birçok farklı alanda görev yapan sağlık personelinin şiddete maruz kaldığını görmekteyiz. Bunların; 9’u doktor, 13’ü hemşire, 10’u 112 çalışanı, 8’i de farklı farklı alanlarda görev yapan sağlık çalışanları. Kısacası sağlıkta şiddet, yılın son ayında da tam gaz devam etti, ne mekân ayrımı ne de çalışan ayrımı yaptı. Durum böyle olduğu için de sağlık çalışanlarını tehdit eden temel bir sorun olarak mevcudiyetini sürdürdü. Sağlık ve şiddet kelimelerini bir arada kullanmaktan hicap duyuyoruz. Hem çalışanlardan yardım bekleyeceksiniz hem de saldıracaksınız. Bu insani davranış değil. Ne yapıp edip şiddetin önüne geçmek zorundayız. Çok geç olmadan, daha fazla can yanmadan, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı acil bir eylem planı ortaya konmak zorunda” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.