1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Sağlıkçıların sorunları büyüyor
Sağlıkçıların sorunları büyüyor

Sağlıkçıların sorunları büyüyor

Sağlıkçıların sorunları büyüyor

A+A-

Sağlık çalışanlarının giderek yorulduğunu ve yıprandığını dile getiren Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay, “Sağlık çalışanlarının haklı taleplerine karşılık verilmelidir” dedi. Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Metin Töke ise, yönetici atamalarında adalet, liyakat ve ehliyetin esas alınmasını istediklerini söyledi.

Ali Eskipostalcı

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Ahmet Uzunay; yaşanan pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının sorunlarının ivedi bir şekilde çözülmesi gerektiğini kaydetti. Sahada Kovid-19’a karşı asıl mücadeleyi sağlık çalışanlarının yürüttüğünü ifade eden Uzunay, “Hem pandemiyle hem de sorunlarla boğuşan yorgun sağlık çalışanlarının haklı talepleri artık karşılık bulmalı” diye konuştu.

Sağlık çalışanlarına karşı hakaret ve darp olaylarının arttığına vurgu yapan Dr. Ahmet Uzunay “Şiddet olaylarında genelde COVID-19 hastalarının ya da hasta yakınlarının olduğunu görüyoruz. Bu durumun kabul edilmesi mümkün değil. Şiddeti uygulayanlara karşı asla ama asla müsamaha gösterilmemeli. Yasal ve vicdani bütün mekanizmalar tavizsiz işletilmeli” dedi.

Döner sermaye adaletsizliğinin gün geçtikçe derinleştiğini vurgulayan ve yetkililerin sistemi adaletli hale dönüştürmesi gerektiğini dile getiren Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay, “Sistem artık alarm veriyor. Sistemin yeniden adaletli hale getirilmesi için Sağlık-Sen Genel Merkezimiz çalışmalar yürüttü. Bu çalışmalar sonucunda adil ve hakkaniyetli sistemin oluşması için model önerisini oluşturarak, paydaşlarla paylaşıldı.. Görüyoruz ki sorun günü kurtarmak için atılan adımlarla da işlemiyor. Bizim isteğimiz hak gaspının olmaması ve çalışanın bir damla alın terinin hakkını alması” diye konuştu.

Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Metin Töke ise, Sağlık Bakanlığı’nın Ekim ayında gerçekleştireceği sözleşmeli yönetici atamalarında adalet, liyakat ve ehliyetin esas alınmasını istediklerini söyledi.

Aday kayrılmasın

Türkiye’de ehliyet ve liyakat göz ardı edilip, devlete sadakat yerine başka bağlılıkların öncelikli olduğunda nelerin yaşandığına hep beraber şahit olunduğunu vurgulayan Töke, “Bunun en acı örneği 15 Temmuz hain darbe girişimidir. Devlete hizmet etmenin bilincinden uzak, adam kayırmacılıkla hak etmeden geldikleri görevlerde devletimizin ve milletimizin geleceğine kast ettiler. Bu yüzden kamuda ehliyet ve liyakatin esas alınmasına yönelik talebemizi ısrarla dile getirmekteyiz. Çünkü bu değerler devlet yönetiminde bizim en kıymetli hazinemizdir. Bu durumun vahametini ve acı sonuçlarını bilerek diyoruz ki, ilimiz de Ekim ayında gerçekleştirilecek Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda sözleşmeli yönetici atamalarında adalet, liyakat ve ehliyet ıskalanmamalıdır. Yaşamış olduğumuz salgın döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Bilim Kurulunda ehliyet ve liyakatin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gördük. Bu durumun olumlu sonuçlarına da tüm Türkiye şahit oldu. Bu değeri yabana atmayıp en güzel şekilde taçlandırmak için yapılacak olan sözleşmeli yöneticilikte de ehliyet ve liyakatı benimseyerek yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne sadakati esas alan görevlendirmelerin yapılması gerekmektedir. Bu sistemin benimsenmesi ile kurumlarda örgüt kültürünü, barış ortamını, adaleti, vatandaşlık olgusunu, iş dayanışmasını, görev bilincini, sevgi ve saygıyı da tesis etmiş olacağız” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.