1. HABERLER

  2. SÖYLEŞİ

  3. ‘Sağlıklı yaşam için düzenli spor yapın’
‘Sağlıklı yaşam için düzenli spor yapın’

‘Sağlıklı yaşam için düzenli spor yapın’

Kendine özgü tedavi yöntemleriyle diyabetik ve obezite hastalarına umut olan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Yılmaz, Karaman’daki örnek çalışmalarından sonra sağlık yatırımlarını Konya’da yürütme kararı aldı.

A+A-

Diyabet, obezite ve sağlıklı yaşam üzerine görüşlerini aldığımız Uzm. Dr. Yılmaz, sağlıklı yaşam adına eski alışkanlıkların bir kenara bırakılıp,doğal ve akıllı beslenme ile düzenli spor egzersizi yapılması gerektiğini söyledi.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Merhaba Yunus Bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1965 Karaman doğumluyum. 1991 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni tamamladıktan sonra ilk olarak Karaman Devlet Hastanesi acil servisinde göreve başladım. 2000 yılında İstanbul Şişli Eğitim Araştırma Hastanesi'nde iç hastalıkları ihtisasını tamamladıktan sonra Mut ve Karaman devlet hastanelerinde görev yaptım. 2007 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden hemodiyaliz sertifikası alarak uzun süre hemodiyaliz hastalarının takibini yaptım. Karaman'da bulunan 2 özel hastanede başhekim ve iç hastalıkları uzmanı olarak hizmet ettim. 

Karaman’dan Konya’ya geliş sebebiniz nedir?
Uzmanlık tezimin diyabet ve obezite tedavisi üzerine olması sebebiyle son 5 yıldır kendime özgü yaşam tarzı tedavimle diyabetik ve obezite hastalarında çok başarılı sonuçlar aldık. Türkiye'nin çok farklı yerlerinden tedavi için gelen hastalarımız oldu. Bunların çoğunluğunu Konya ve çevresi teşkil etmekte ve hastaların yoğun ısrarı üzerine Konya'da eğitim ağırlıklı sağlık yaşam merkezi açmaya karar verdim. 

Size gelen hastalarınıza nasıl bir tedavi yöntemi uyguluyorsunuz?
Gelişmiş ülkelerde diyabet tedavisinin temelini akıllı ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli spor-egzersiz, varsa fazla kilolardan kurtulmaya dayalı yaşam tarzı değişikliği teşkil etmekte. Fakat bizim ülkemizdeki hastalar diyabet tedavisini  3 ayda bir tahlil yaptırarak sonuca göre ilaç kullanmak olarak algılamaktalar. Hastaların beslenme konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını, spor ve egzersizi yeterince önemsemediklerini görüyoruz. Biz hastalarımıza yoğun beslenme eğitimi ve spor-egzersizin insan hayatına çok olumlu katkılarını anlatarak diyabet tedavisinde insülin ve oral anti diyabetik kullanımını en aza indirmeye çalışıyoruz. Yaşam tarzını yüzde 100 değiştirerek hem günde 4 defa yapılan insülin tedavisini hem de ağızdan alınan diyabet ilaçlarını tamamen bırakan hastalarımız oluyor. Tabi ki bu hastalarımız son derece diyabetin farkında olan bilinçli hastalar.  

saglikli-yasam-icin-duzenli-spor-yapilmali-(1).jpg

Yeni açtığınız kliniğiniz hakkında neler söylemek istersiniz?
Hastanelerde hastalara yönelik koruyucu hekimlik esasına uygun eğitim verilecek bir ortam ve anlayış göremedim maalesef. Kısıtlı imkânlardâhilindeher gün poliklinikte tedavi ettiğim hastalara eğitim seansları düzenledim ve bunun sonucunda çok olumlu sonuçlar aldık. Hastaların ısrarı üzerine Konya'ya gelme düşüncem netleşince hastalarıma daha rahat ve huzurlu bir ortamda en güzel şekilde faydalı olabileceğimi düşündüğüm kliniğimi Şefikcan Caddesi'ndeki Avrukon Plaza'da açtım. Muayene odasında tedavileri yeniden düzenlenen hastalarımızı eğitim salonuna alınarak grup terapiye geçiyoruz. Grup terapilerinde daha önceki tedavilerinde başarı sağlayan hastalarımız yeni gelen hastalara büyük moral kaynağı olmaktalar.

Son olarak hastalarınıza ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?
Hastalarımıza şunları söylemek isterim. Diyabet ve obezite ilerleyen yıllar içerisinde çok ağır komplikasyonlara sebebiyet verebilen, tedavisi mümkün olan iki dev hastalık. Çok iyi bakımlı bir otomobilin, düzgün bir otoyolda, tecrübeli bir şoförün elinde uzun ömürlü olması ne kadar doğal bir sonuç ise, insanların da  hayatlarında doğal ve akıllı beslenme ile düzenli spor egzersizi yaşam tarzı haline getirmeleri onları daha sağlıklı ve uzun ömürlü kılacak. Belli bir yaştan itibaren hastane köşelerinde, yoğun bakım servislerinde, ameliyat masalarında, fizik tedavi rehabilitasyon ünitelerinde yaşam mücadelesi veren hastaları görüyoruz. Hâlbuki bu hastaların gençlik yıllarından itibaren yapılması gereken koruyucu sağlık hizmetleri ile hem yaşam kaliteleri yükselecek hem de daha uzun ömürlü olacaklar. Diğer bir önemli husus da hastalar sürekli yakınlarının desteğine muhtaç kalarak iş gücü kaybına da sebebiyet vermekteler. Bir diyabet hastasının yaşam boyu tedavisinin devlete olan sağlık giderinin ortalama bir milyon liranın üzerine çıkabileceğini de hatırlatmak isterim. Biz insanların yıllar boyu sağlıklı yaşayabilmeleri için eski alışkanlıklarından tamamen kopup yepyeni bir hayat için değişimi öneriyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.