İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sahip Ata

A+A-

“Çocuklarımıza sonsuza dek kalacak iki miras bırakabiliriz: biri kökler, diğeri ise kanatlar.”

Lee Lipsenthal

***

2017 de her aksiyon filminin değişmez ögesi olan devrilen sebze arabası gibi devrildi. Yerini 2018’e bıraktı. Her yılın bu dönemlerinde olduğu gibi yine tarih yazmakta zorlanma dönemi başladı. 2018 yerine bolca 2017 yazıp sonra 7’yi 8’e çevirme yarışmaları başlamıştır Efendim. Bilindiği üzere bu süreç takribi 10 ila 15 gün sürecektir. Tarih yazmak bizim için zor gele dursun, atalarımız, ceddimiz çoktan tarihi yazmışlar ve dar-ı bekaya göçmüşler bile. Sahip Ata da bunlardan biri.

Hafta sonu bir misafirimle küçük bir Konya turuna çıktım. Mevlana Müzesi, Selimiye Camii, Sahip Ata Camii, Sahip Ata Vakıf Müzesi, Sırçalı Medrese, Sadreddin-i Konevî Türbesi… Birkaç saat içerisinde onca güzel mekânı görmek, havayı solumak imkânı buldum. İlk defa görmek fırsatı bulduğum Sahip Ata Vakıf Müzesi çok ilgimi çekti. Peygamber Efendimize ait Sakal-ı Şerif’i gördüm. Müzenin her bir bölümü, her bir ayrıntısı beni içine çekti. Mest oldum. Önünden çokça geçtiğimiz yerlerin içerisinde ne güzellikler olduğunu bilemiyoruz bazen. Peyami Safa’nın ‘Cânân’ adlı eserinde dediği “Güzelliğin bütün sırrı sır olmasındadır.” kaidesi elbette ki başkaca şeyler için geçerlidir. Bilmeyene sual sorulmaz lakin bilendir değerli olan.

Sahip Ata Fahreddin Ali, Anadolu Selçuklu Devletinin 1200’lerin ikinci yarısına damgasını vurmuş bir devlet adamıdır. Devlet kademesinde üstlendiği çeşitli görevler sonrası vezirlik makamına yükseltilen Sahip Ata, ülkenin Moğol tahakkümü altında bulunduğu 1258–1285 tarihleri arasında tüm yetkileri tekelinde toplamış ve önemli karaların tamamına tek başına imza atmıştır. Söz konusu dönem, sultanın şahsında merkezi yönetimin zayıfladığı, buna karşın emir ve beylerin Moğol desteğiyle maddi ve siyasi güçlerinin arttığı yıllardır. Sahip Ata, devletin bu karmaşa yıllarının en önemli siyasi figürlerinden biridir. Siyasi kariyeri sırasında “Fahreddin (Dinin öğüncü), Kavvamü’l-mülk (Devletin dayanağı)” gibi sıfatlarla anılacak kadar başarılı olan ünlü vezirin, yaptırdığı hayır eserleri, halk arasında “Ebu’l-Hayrat (Hayırların babası)” olarak anılmasına sebebiyet vermiştir.

Gidin gezin dostlar. Önünden geçip gittiğiniz müzenin içine girin. Koklayın tarihi, hissedin atalarınızı. Fakat yine de dokunmayın 800 yıllık kapıya, 300 yıllık halıya, 700 yıllık alemebize ata diyeceklere bari onları bırakabilelim.

Bunca eserin yapılmasında emeği geçenlere, kültürel mirasımızın bugünlere kadar ulaşmasında emeği geçenlere ve bugün bu miraslara emanet şuuru ile sahip çıkanlara teşekkür ederim.

***

“Biz dünyayı atalarımızdan miras almadık, çocuklarımızdan ödünç aldık.”

Aristofanes

 

Kültür Sanat Günlüğü

* Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Konya’da Kış” fotoğraf yarışması başladı, son başvuru tarihi 2 Mart 2018, bilgi için: www.konyadakis.konya.bel.tr

* Sahip Ata Vakıf Müzesi'ni pazartesi günü hariç 09.00 - 17.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

* Ferhuniye Mah. Alaaddin Bulvarı No:19 Kültür Park İçi Selçuklu / KONYA adresinde bulunan Konya İl Halk Kütüphanesi 08.00 - 22.00 arasında açık…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.