1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Sahte Çeyrek Altına Dikkat
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Sahte Çeyrek Altına Dikkat

A+A-

Son günlerde ülkemiz ve şehrimizde sahte çeyrek altın konusu gündemdedir. İnsanlar çeyrek altın alırken tedirgindir. Acaba bunun içinde sahtesi var mı? Sahtesini aldıysam ne yapacağım sorularıyla kuşku içinde kalıyorlar. Bunun yanında ne yapacakları konusunda yeterli bilgi sahibi olmayabiliyorlar. Her çeyrek altından birisinin sahte altın olması ihtimali yüksekse, yapılması gereken de bellidir, Çeyrek altın ve diğer altın çeşitleri alırken öncelikle bildiğiniz ve güvendiğiniz sarraftan alışveriş yapmanız gerekiyor. Alışveriş yaptığınız firmanın kurumsal bir firma olmasına dikkat ederken, aldığınız çeyrek altının TSE belgesinin olup olmadığına bakmakta büyük bir yarar vardır. Alacağınız çeyrek altın ve diğer altın çeşitlerinde öncelikle üzerindeki ayarına, imalatçı firmanın veya kuyumcunun patent damgasına bakınız. Faturanızı veya belgenizi mutlaka alınız. Aldığınız çeyrek altında uğradığınız bir haksızlığın giderilmesi noktasında bunlar önemlidir.
***
Ülkemizdeki sahte çeyrek altın üretiminin nedeni bellidir. Darphane'deki grev nedeniyle başta çeyrek altın olmak üzere basılı altında sahtecilikte patlama yaşanıyor. Eğer bu konuda yeterli tedbir alınmazsa bu iş daha da büyüyebilir. Konya’daki altın sektörü temsilcileri de insanlar gibi tedirgindir. Piyasada 1 milyon adet çeyrek altın olduğu ve bunun da 150 ile 200 binin sahte olabileceği söyleniyor. Piyasadaki sahte çeyrek oranı yüzde 20'ye ulaşmış durumdadır. Bu da sektörü ve insanları zor durumda bırakıyor. Geçmişte sahtecilik en çok Hamit altında görülüyordu. Bugün ise en çok çeyrekte görülüyor. Sahte çeyrek altınla gerçeği arasında sadece 10 lira fiyat farkı bulunuyor. Diğer taraftan sahte çeyrek altın gündemdeyken yapacağımız en iyi şey tedbiri elden bırakmamaktır. Böyle dönemlerde çeyrek altın alınmamalı ve düğünlerde para takılmalıdır.
***
Sahte çeyrek altın basmanın sahte para basmadan suç anlamında hiçbir farkı yoktur. Bu durum Türk parasını koruma kanunuyla eşittir. Sahte çeyrek altın basan kadar satan da suçludur. Ona göre kanuni işlem uygulanmalıdır. Son söz olarak sizlere söyleyeceğim ancak şu olur. Çeyrek altın ve diğer altın çeşitlerini alırken, sahtesinin sizin tarafınızdan anlaşılması oldukça zordur. Sahtesini bilinçli ve tecrübeli kuyumcular tespit edebilir. Altının sahtesini anlayamadığınız için, marka olan, tanıdığınız ve güven duyduğunuz kuyumculardan alışveriş yapmak ilk önceliğiniz olmalıdır. Sonuçta sahte çeyrek altın konusunda kafalar karışıksa ve tereddüt içindeysek yapacağımız bellidir. Dikkatli olmalı ve emin gördünüz yerlerden alışveriş yapmalıyız. En azından bu sorun çözülene kadar tedbiri elden bırakmamalıyız. Ne dersiniz? Bunu hep birlikte başarabilecek miyiz?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.