1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Sahtecilik Ahlaki Sorun
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Sahtecilik Ahlaki Sorun

A+A-

Ülkemizde olduğu kadar dünya genelinde sahtecilik büyük bir sorundur.
Bu sorunun çözümünü öncelikle ahlaki olarak ele alınmalıyız.
Sahtecilik bir mücadele yapılarak çözüme kavuşturulur.
Sahtecilik veya sahte bir malı almak bir kul hakkı ise, öncelikle sahte ürünlerden uzaklaşıp, almamakla işe başlamalıyız.
Eğer sahtecilikle mücadelede başarılı olursak istihdamı attırdığımız gibi, ekonomik kazancımızda artar. Ekonomimizin gelişme hızı da riskten kurtulur.
7. Küresel Sahtecilik ve Korsanla Mücadele Kongresinde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Riske atılan, vatandaşımızın sağlığı, devletimizin kasasına girecek vergi geliridir. Ayrıca, yine aynı sebeple 135 bin istihdam kaybedilmektedir. Sahtecilikle Türkiye ekonomisinin gelişme hızı riske atılıyor. Sahtecilik ve korsan, bizim kabul edebileceğimiz, mubah görebileceğimiz bir iş yapma yöntemi değildir. Taklit ve korsan kul hakkıdır. Allah 'karşıma kul hakkıyla gelmeyin' diyor. Sahtecilik, kaçakçılık ve korsanlık gibi her türlü yasa dışı yöntem, oyunu kuralına göre oynayan, kanuni ve ahlaki tüm sorumluluklarını yerine getiren dürüst iş dünyası temsilcilerine karşı haksız rekabete yol açmaktadır. Bu sebeple, Türk iş dünyasını kendi markalarını oluşturmaları, kendi isimleri ile dünya pazarlarında rekabet edebilecek seviyeye gelmeleri için de destekliyoruz" diyor.
Aslında Hisarcıklıoğlu, sahte ve korsan olan ürünlerin tercih edilmesiyle kul hakkına neden olduğumuzu bizlere hatırlatıyor. Bu ürünlerin zararlarının bizleri olumsuz etkilediği kadar, firmaların da haksız rekabetin içinde yaşama mücadelesi vermesine neden olduğunu ve ekonomik anlamda kayıpların sürekli arttığını anlatıyor.
Sahte ürünlerin alınmamasının en erdemli bir davranış olacağının mesajını veriyor.
Sahte ürünlerin içinde en çok karşımıza çıkan ilaç ve oyuncaktır.
İki sektörde de sahtecilik çok büyüktür. Zararları da her geçen gün büyüyor.
Özellikle bulunması zor, üretilmesi pahalı ilaçlar ve çocukların kullandığı materyallerle ilgili sahtecilik büyük boyuttadır. Her geçen günde taklit ilaçta müthiş bir artış gözleniyor.
Gelinen noktada çantadan saate, otomobil yedek parçalarından jet motoru parçalarına, ayakkabından, giyime, içtiğiniz ilaçtan yediğiniz yemeğe dek birçok ürün taklit ediliyor.
Bu durum karşısında dünya ekonomisi 600 milyar doları aşan bir mali kayba uğruyor.
Çin taklitçilikte dünya genelinde açık ara önde gidiyor.
Ülkemizde ise bu durum içler acısıdır. Taklit liginde başa güreşen ülkelerden biri durumundayız. Ekonomimize zararı ise, 7 milyar doları bulduğu söyleniyor.
Sonuç olarak sahte bir malı tercih etmek bir kul hakkı olduğu kadar, insan onuruna yakışmayan bir davranış ise, o zaman yapılması gerekende bellidir. Bir dayanışma içinde sahte ürünlere karşı savaş açmalıyız. Sahte ve taklit edilen hiçbir ürünü almamalıyız.
Ne derseniz. Bir yerden başlamak gerekmez mi?
Bugünden itibaren hep birlikte sahte ürün almaktan vazgeçelim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.