Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sahtekarlar

A+A-

İnsanlar din ile aldatılmasın diye, yüzlerce tasavvuf kitabını okudum ve onlardan aldıklarımla yazılar yazdım, yayınladım ve hala okuyup yazmaya devam ediyorum.

Bu okumalar sonucunda benim şahit olduğum durum şudur: Bazı tasavvuf ve tarikatlara giden insanlar, daha iyi Müslüman olmak, daha takva ehli olmak istiyorlar. Nefsi terbiye, zikir, gece ibadetleri, Allah, Peygamber sevgisi gibi düşünceler insanları tarikat arayışına yöneltmektedir.

Ama karşılaştıkları durum ise maalesef, şeyh sevgisi, şeyhe rabıta gibi ibadetlerdir. Burası çok önemli, daha çok şeyh sevgisi, yani bir nevi kölelik.

Fakat İslam'a düşman olan iç ve dış düşmanlar, mezheplere, hadislere, akaide tesir ettikleri gibi bu konuda da boş durmamışlardır. Hıristiyanı, Yahudisi, Zerdüştisi, Mecusisi, Şamanisti ve daha bir çoğu kendi inancından ve ibadetlerinden İslam dinine girme yolu aramışlar ve en münasip yol olarak da tasavvuf ve tarikatları bulmuşlardır.

Bazı tasavvufçular ve tarikatçılar, içeriden ve dışarıdan aldıklarını harmanlayarak kendilerine has bir şey icat etmişlerdir. Her cemaatin her tarikatın kendine has gelenekleri vardır. Bunu kabul etmek bazılarına zor gelebilir ama hakikat budur.

Bu oluşumun kitapları vardır, ibadetleri vardır, itikatları vardır vardır. Bunları tek tek izah etmek gerekirse, gavs, kutup, mürşidi kamil diye adlandırılıyor. Bunların hepsinden üstün olsun diye birde bazı tarikatlar şeyhlerine "Kutb-ül Aktap" kutupların kutbu diyorlar. Dahası var bekleyin, bir de "Hatemül Evliya" sıfatı var. Bu sıfat şöyle izah ediliyor: Peygamberimiz son Nebi olduğu gibi Onun varisleri olan Allah dostlarının da bir sonuncusu olması gerekiyormuş bu zatlara göre. İşte bazı tarikatlara göre de, kendi şeyhleri de o sonuncu veli, bundan sonra kıyamet kopacağı için Allah dünyada kimseyi dost edinmeyecek. Adamlar bunları anlatıyor bizim 'Kur’an' okuma engelli vatandaşlarımızda maalesef inanıyor.

Bu sahtekar müritlerin iddialarına göre de, bu sıfatları taşıyan şeyhlerinin bütün dünyaya, hatta kainata yüz yılda bir geleceğini söylüyorlar. Ve bu iddiaları yapan tarikat sadece Türkiye'de en az 10 tane var. Şimdi anladınız mı FETÖ insanları nasıl kandırdı. Nasıl beyinlerini yıkadı.

Adamlar sahte müritlerine de güzel güzel isimler bulmuşlar, ''zamanın sahibi, şehzade velisi'' gibi.

Birde gazetelerde açıklama yaptırıyor ve masonları savunuyor. Fetva yayınlıyor: "Türkiye Darül harptir. Burada Cuma namazı kılınmaz; Faiz yemek helaldir, kazanmak kaydıyla kumar oynanabilir ve saire." Bunların neresi Müslümanlık. Bu halk bu kadar mı cahil hala bu adamların peşinde. Herkes bir türkü tutturmuş. Biz cennetliğiz diğerleri kafir.

Çok mu zor Kur’an’ı Kerim’i alıp okumak, bu adamlara kanmamak. Tamam anladım kolaycı bir toplumuz ama bu kadarına da pes artık.

Bu tarz yazılar yazmayım diyorum dayanamıyorum. Sosyal medyada dönen kepazeliklere. Allah’ım sen şahitsin. Ben üstüme düşeni yaptım. Takdir okuyucuların. Saygılarımla.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.