1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Salgın Günlerinde Dua
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Salgın Günlerinde Dua

A+A-

Korona virüsün son versiyonu Kovid-19’un sebep olduğu salgına karşı minarelerden dualar okundu… Hep birlikte amin dedik. Allah kabul etsin… Bu duaların, dua mekanizmasının nasıl işlediğini anlamamıza vesile olması için duama devam ediyorum ben. Bir daha amin.

*

Depremden sonra bir Cuma hutbesinde hocanın duası dikkatimi çekmişti ve şunları yazmıştım ve “…Allahım milletimizi depremlerden koru yerine, Allahım milletimizi malzemeden çalan müteahhitlerden koru, bizleri malzemeden çalanlardan eyleme, malzemeden çalanları aramızdan atma bilinci ver” diye dua etsek daha çabuk kabul olur duamız demiştim. Öldüren deprem değil malzemesinden çalınmış çürük binalar. Birilerinin ahlaksızlığı ve hırsızlığı için depremi suçlayarak Allaha dua etmek sizce kabul olur mu?

*

Dua edenlerin acilen anlaması gerekiyor; Allah kimsenin haşa emir eri değildir. Allaha haşa talimat verir gibi söylenen sözler dua mıdır? Allah’ım bizim için şunu yap, bunu ver, onu al, bizi kurtar gibi ifadeler yerine kişiyi ve toplumu duanın konusu olan hedefe yönlendirme ve hedefe ulaşma konusunda çabaya sevk edecek şeklinde olmalı değil midir dua? Örneğin Allah’ım virüse şifa bulacak bilgiyi anlama ve bunu sağlayacak bilimsel eğitimimizi artır, amin… Bunu dinleyen çocuklar insanlara hizmet edecek şekilde bilim öğrenmeye, araştırmaya heveslenir böylece. Değil mi?

*

Duanın mekanizması, dua eden kişiyi duasında istediği şeye ulaşmak için harekete geçirince işlemiş olur.

*

Mikroplar, virüsler ve salgın hastalıklar da aynı depremler gibi Allah’ın yarattığı şeylerdir. Bizi yarattığı gibi onları yaratan da Allah’tır. Ama biz, Allah’ım bizi mikroplardan koru, hastalıkları defet, salgını üzerimizden kaldır derken kendimizde hangi hakkı görüyoruz da Allah’ın üzerimize saldığı belaya karşı tedbir almak, ilaç geliştirmek, şifa bulmak yerine Allah’a haşa talimatlar veriyoruz?

*

Adam ömründe hiç cami yaptırmamış, sadece okul yaptırmış, hastane yaptırmış, eğer MÖ-Müslüman olsaydı cami yaptırırdı gibi akıl bulaşığı taşımayan sözlere kananlar inşallah bunları da düşünür bu günlerde. Amin.

*

Camiler kapalıyken açık kalan ve açık kalmak zorunda olan kurumların başında hastaneler var. O hastaneler, hemşire, doktor yetiştiren okullar sayesinde açık. Salgın hastalığı çıkaran virüsü def etmek için gereken şifayı bulmak için çalışanlar da okullarda yetiştirilen çocuklar. O çocuklar bilim öğrenen ama ilim yerine bilim öğrendiği için (ilim ile bilim asasındaki farkı bilmeden din anlattığını zanneden) bazı hocaların küçümsediği çocuklar. O çocuklar bilim adamları, ilim adamı değil.

*
Bu salgın günleri, ilim ile bilim arasındaki farkın anlaşıldığı günler olsun, din ile bilimin barıştığı günler olsun, insanları bilim ile aydınlatmak yerine ilim ile kandıranların sonu olsun… İlim Allah’ın hikmetidir ve ilim ancak bilim ile anlaşılır. Bilim dine karşı değil hurafeye karşıdır. Ettiği dua ile halkı, milleti aydınlatan insanlığa hizmet edecek şekilde harekete geçiren bilim ile dini barıştıran bilim ile ilimin anlaşılmasını sağlayan din adamları baş tacı olsun. Kandıranlar def olsun, kananlar uyansın ve artık öğrenmeye, işin aslını anlamaya çalışsın. Allah’ın selamı ve şifası kanmak yerine öğrenerek Allah’ın hikmetini anlamaya çalışanlar üzerine olsun. Amin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum