1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Salgın Günlerinde Kitap Önerileri
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Salgın Günlerinde Kitap Önerileri

A+A-

Koronaviras salgını nedeniyle Konya’da da vaktimizi evde geçiriyoruz, evden çalışıyoruz. Boş zamanlarımızda okunması gereken bazı kitapları sizler için derledim.

Her biri ayrı klasikler arasına girmiş, birbirinden farklı dünyaları anlatan bu kitaplar iyi bir okur olma yolunda ilerleyenlerin mutlaka okunması gereken kitaplardan bazılarıdır.

Kitap okumak hayatımızı bir disiplin içine sokma konusunda ciddi bir etki oluşturur.

Kitap okumayı alışkanlık haline getiren okuyucular genellikle tek türden kitapların yerine birçok türü okuyarak bilgi ve kültür haznelerini genişletmeye çalışmaktadırlar. Eğer sizde hangi tür kitaplardan hoşlandığınız konusunda karar veremiyorsanız, okumadığınız bir tür için ön yargılı davranmadan her türden kitaplardan okumaya başlayarak karar verebilirsiniz. İşte önerilerim:

Sabahattin Ali: Kürk Mantolu Madonna

Modern Türk edebiyatının en çok konuşulan eserlerinden biridir. Başkarakter Raif Efendi içe kapanık, sessiz, sıradan biri olarak tanınmaktadır. Fakat gençliğinde Almanya’da yaşamış olduğu bir aşk hikayesi ömrünün bir kısmının film gibi geçtiğinin ispatı olmuştur.

Klahed Hosseini: Uçurtma Avcısı

Uçurtma Avcısı, sınıf farkları içinde beraber büyüyen Hasan ve Emir adlı çocukların dostluklarından öğrenebileceğimiz birçok şey anlatmaktadır.

Ahmet Ümit: Aşkımız Eski Bir Roman

Yerli edebiyat severlerin okunması gereken kitapları listesine eklemekten keyif alacakları bir eser.

Franz Kafka: Dönüşüm

Franz Kafka’nın Dönüşüm adlı eseri varoluşçuluğu temele alan mükemmel romanlardan biridir. Yazarın karakteri Gregor Samsa, bir sabah uyandığında kendini bir böcek olarak bulmaktadır.

James Joyce: Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi

Yarı otobiyografik roman olan eser, sürgüne, cinselliğe, estetiğe ve sömürgeciliğe bir yolculuk yapmaktadır. Kitap Joyce’un kendisi ile olan mücadelesine ayna tutmaktadır.

Hermann Hesse: Siddhartha

Roman sadece Siddhartha Gautama’nın hikayesini değil ayrıca, Siddhartha’yı yüce Buda olarak tanımlamaktadır. Bunun nedeni ise ana karakterin ona benzer bir aydınlanma yolu izlemesidir.

  1. Scott Fitzgerald: Muhteşem Gatsby

Ünlü roman caz çağının alegorisi olma özelliğini taşımaktadır. Amerikan Rüyası’nın çöküşünü, lüks bir yaşam süren adamın hüzünlü hikayesi yolu ile anlatmaktadır.

Oğuz Atay: Tutunamayanlar

Yazıldığı dönemden sonra yıllarca önemsenmeyen Tutunamayanlar, bugün artık yurt dışında dahi fazlası ile ilgi görmektedir. İntihar eden bir arkadaşının izlerini süren Turgut Özben, hayatına son veren arkadaşının modern topluma neden ayak uyduramadığının sebeplerini araştırmaktadır.

İyi okumalar dilerim.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar