Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sanatçı mı?

A+A-

Aynı fikri savunan kişilerin bile tartıştığı, kavga ettiği bir ülkede yaşıyoruz. Çoğu tartışmadan sonra konuşma şöyle devam ediyor, ‘he ben de onu diyordum’ ‘ben de öyle demek istemiştim’ Ağzı olan konuşuyor ama doğru konuşuyor mu, güzel anlaşıyor mu? Bu kadar ayrışma, ötekileştirme nereden çıkıyor. İnsanlar anlamadığı şeyi inkar ediyor ve anlayışını geliştirmek için çalışmıyor.

*

Milletin refahı biraz da iletişim kalitesine bağlıdır. İletişim deyince akıllı telefonlar, TV’ler, internetin çekim gücünden değil, bu imkânları kullanan kişilerin iletişim kalitesinden yani kelime dağarcığından, kelimeleri yerinde kullanma becerisinden bahsetmek istiyorum.

*

Doğru ve yerinde kullanılmayan kelimeler, toplumsal iletişimi ve zihinsel alt yapıyı bozuyor. Bunlardan birisi de sanat, sanatçı kelimeleridir.  Sorsak herkes bilir; sanat nedir, sanatçı nedir? Sanat ışıktır. Sanatçı aydınlatır. Hayatın her anında ve her aşamasında yaptığı icraat ve eser ile var olabilen, halkına hakikati anlatan, uyaran, uyandıran herkes sanatçıdır. Sanatçı, güçlünün yanında değil, haklının yanında durur. Bunu yapacak bilgelikte değilse icraatı, eseri ne olursa olsun o bir sanatçı değil, olsa olsa ancak bir eğlendiricidir. Eğlendirici, çalgı, çengi, vs...

*

En büyük yanlışlarımızdan birisidir bu; Sanatçı ile eğlendiriciyi birbirine karıştırmak, aralarındaki farkı anlamamak, sanatçının değerini bilmezken, eğlendiriciyi şımartmak. “Kralları ölüme götüren sarayın soytarısıdır” derler ya doğrudur. Çünkü onun görevi kralın iyi hissetmesini sağlamaktır, doğrular, gerçekler soytarının görev alanı dışında kalır… Görse bile söyleyecek cesareti olmaz soytarının. Ancak sanatçı sonunda ölüm bile olsa halkının aydınlanması için geçeği konuşur, hakikati anlatır…

*

Sanatçı ile eğlendirici arasındaki farkı fark edebilen halklar millet olma seviyesine yükselirken, fark edemeyen milletler, millet olma vasfını da kaybederler. Millet bilinci yok olunca yerine ne koyarlar dersiniz? Bu da ayrı bir yazının konusudur.

*

Sanat yükseltir, yüceltir ama önce sanatın ne olduğunu ve neyin sanat olmadığını anlamak gerekir. Sanattan anlamayan bir milletin medeniyet tanımı da eksiktir, yanlıştır… Ve böyle milletlerin, yemi olacakları avcı milletlerin bıçağını yalaması kaçınılmazdır. Eğer böyle bir ihtimali kendinize yakıştıramıyorsanız, lütfen ‘sanat nedir, ne değildir’ önce bunu öğrenin. Sanatçı kelimesini doğru kişiler için kullanın…

*

Hani hep diyorum ya matematik öğrenmeyen kişilerde adalet gelişmiyor, tarih bilmeyen kişilerden millet oluşmuyor diye. İşte bu da öyle, sanatı, sanatçıyı diğerlerinden ayırmayan milletlerde de medeniyet gelişmiyor.

*

Kelimelerin gücüne inanın… Kelimeleri doğru ve hakkını vererek kullanmaya özen gösterin. Kelimelerin anlamlarını kaydıran ve içini boşaltanlara izin vermeyin.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.