1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ ARTIŞ
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ ARTIŞ

SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ ARTIŞ

KONYA SANAYİ ODASI BAŞKANI BÜYÜKHELVACIGİL: ''ARGE, KALİTE VE VERİMLİLİĞİ DESTEKLEYEN YENİ MEKANİZMALAR GELİŞTİRİLMELİ'' -''DÜNYADA EN BÜYÜK GÜÇ 'NİTELİKLİ ÜRETİM'DİR''

A+A-

 

 Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, dünya ekonomisinde yaşanan tüm sıkıntı ve belirsizliklere rağmen Türkiye'de sanayi üretiminin Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.7 artmasının olumlu bir gelişme olduğu değerlendirmesinde bulundu. 
     Büyükhelvacıgil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Sanayi üretiminde 19 aydır kesintisiz yaşanan büyümenin sürdürülebilir olması için ARGE, kalite ve verimliliği destekleyen yeni mekanizmalar geliştirilmeli'' dedi. 
     Büyükhelvacıgil, bugün başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere dünyanın hemen her yerinde ekonomik bir darboğaz yaşandığını, ancak Türkiye'nin başta müteşebbis gücü ve yüksek büyüme potansiyeli olmak üzere bu durumu fırsata çevirecek pek çok avantajı olduğunu söyledi. 
     Türkiye'de cari açık hariç, büyüme ve sanayi üretimi, işsizlik gibi tüm rakamların olumlu yönde seyrettiğini kaydeden Büyükhelvacıgil, şunları kaydetti: 
     ''Keşfetmek yeni bir ülke görmek değil, dünyaya yeni bir gözle bakmaktır. Bu yüzden hem siyasi iradenin hem de sanayici ve işadamlarımızın dünyadaki yeni fırsatlara yeni bir gözle bakması gerekmektedir. Türk sanayisinin büyümesi için son zamanlarda önemli düzenlemeler yapılıyor. Ancak Türk sanayisinin ihtiyacı sadece üretmek değil, daha nitelikli, ARGE'ye dayalı, yüksek katma değerli üretim yapmak bizim için çok önemli. Bunu yapabilmek için de köklü reformlara ihtiyacımız var.'' 
     ''Dünyada en büyük güç 'nitelikli üretim'dir'' ifadelerini kullanan Büyükhelvacıgil, ''Bir ülke ürettiği kadar güçlüdür. Bu yüzden yerli sanayi daha fazla desteklenmeli. Zira, sanayicilerimiz desteklendiği zaman neler yapabileceklerini, bu yılın ilk çeyreğinde yakalanan yüzde 11'lik büyüme rakamıyla tüm dünyaya göstermişlerdir'' diye konuştu. 
     Büyükhelvacıgil, ayrıca yüksek büyüme sürecini devam ettirebilmek için Yunanistan'da başlayan ve AB'nin tamamına yansıyan olumsuz dalganın Türkiye'ye etkisini kıracak, tüketicinin, yatırımcının ve sanayicinin güvenini artırıcı düzenlemelere devam edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 
     (MRS-KUM)


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.