1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Sanayi ve Eğitim Politikası Üzerine
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Sanayi ve Eğitim Politikası Üzerine

A+A-

Ülkemizde sağlıklı ve kaliteli büyümek için yeni bir sanayi politikasına ihtiyaç olduğu hepimizin malumudur. Bunun temelini de eğitim oluşturuyor.
Ancak, sürekli değişen eğitim sistemiyle bunun mümkün olmayacağı açıkça ortadadır.
Sessiz ve tepkisiz kalsa da sanayi ve iş dünyası biraz tedirgindir.
Yüksek katma değerli ve rekabetçi ürün desenine sahip ülkelerin bu gücünü nitelikli eğitimden aldığı biraz bir şekilde ortada. Öyle ise yapılacak olanda belli.
Yeni bir sanayi politikası hayata gerilmeli ve sürekli değişen eğitim sisteminden vazgeçilmeli. Ancak o zaman Türkiye’nin daha sağlıklı ve kaliteli büyümesi gerçekleşir.
&&&
İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan’ın bu konudaki sözlerini sizlere aktarmada fayda gördüm. Bahçıvan, “Türkiye’nin artık sürdürülebilir sağlıklı ve kaliteli büyümesi için yeni bir sanayi politikasına ihtiyacı bulunuyor. Bunun temel unsurunu ise eğitim oluşturuyor. Mevcut eğitim sisteminden ne yazık ki umudumuz yok. En uzun dönemli ve istikrarlı bir iktidar olarak gördüğümüz AK Parti döneminde, en fazla değişen bakan Milli Eğitim Bakanı oldu. Ayrıca her yeni bakan döneminde temel politikalar değiştirildi. Kanımızca, Türkiye’nin eğitim sistemi ile bu kadar oynama hakkımız yok ve olmamalı” diyor.
Aslında Bahçıvan, aralıksız değişen eğitim sisteminin sorunu çözmenin yerine daha çok sorunlar eklediğine dikkat çekiyor. Eğitim sistemimiz sorgulayıcı, araştırmacı, katılımcı ve paylaşımcı olmasıyla birlikte sorumluluk sahibi bireylerin yetişeceği bir yapıya acilen dönüştürülmeli. Anlık ve günü kurtarıcı bir sistem olmamalı.
Artık sanayinin ve iş dünyasının hatta vatandaş olarak hepimizin daha sağlıklı ve kaliteli büyümeyi konuşması ve tartışması kaçınılmaz. Finansal istikrara dayalı kazançlar ve mutluluklar dönemsel olup, geçicidir. Bunun içinde dünya gerçeğine uygun değişime ihtiyaç vardır.
&&&
Türkiye’nin bu değişim için elindeki finansal istikrar kozunu iyi kullanması önemlidir. Bunun yanında bölgemizde gelişmelerde buna olumlu ve olumsuz etkiler yapabilir. Komşularımız ve bölgemizdeki olası bir savaş bütün dengeleri alt üst edebilir.
Bunun acısını hep birlikte çekebiliriz. Dış politikada ticari dengelerin korunmasının yanında, ekonominin gereklerine göre hareket edilmeli. Bölgemizde barış ve huzurun sağlanması yönünde dünya kamuoyunu harekete geçirecek çabaların sürdürülmesinde büyük fayda vardır.
Sonuç olarak eğitim, sanayi de olduğu kadar her alanda etkili bir konu.
Bundan dolayı da eğitim politikasının sürekli değişen yapısı ilerde iyi sonuçlar getirmeyebilir. Sağlıklı ve kaliteli büyümek için yeni bir sanayi politikasına ihtiyaç varsa, onunda temelini eğitim oluşturuyorsa bunun içinde eğitimde sürekli değişiminden uzak durulmalı. Başarıya ulaştıran ve herkesin kabul ettiği, sorunların çoğalmadığı bir yapıya kavuşturulmalı. Yani, sağlam temeller üzerine oturan bir milli eğitim politikası gerekmez mi?
Ne dersiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.