1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Sanayimiz Yerlileşiyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Sanayimiz Yerlileşiyor

A+A-

Türk sanayisi önemli bir gelişme içinde olup, artık giderek yerlileşiyor. Ülkemizin geleceği açısından sevindirici olan bu durum umut veriyor. Gelinen noktada otomotivden gemi sanayine, hazır giyimden ayakkabıya, mobilyadan mutfak eşyalarına birçok sektörde yerli üretim giderek artıyor.

KOBİ Başkenti olan şehrimiz de bu anlamda iyi bir yerdedir. Ürettiği ürünlerin kalitesiyle ve iç pazarda her geçen günde potansiyelini arttırıyor. Bundan dolayı da daha çok yerli malı tüketirsek istihdama, ekonomik kazanca ve piyasaya hareket kazandırırız. Tabi ki vatandaşlar olarak bizlere de önemli görevler düşüyor.

Söz konusu görevler ne derseniz? Cevabı da oldukça kolaydır. Yerli Malı kullanımına yönelmek ve yaymaktır. İthal yerine yerli malına yönelmektir. Hani hepimiz hatırlarız. Anılarımıza söyle bir gidersek aklımıza gelir. ‘Yerli malı, herkes onu kullanmalı’ sözlerini kim unuttu ki?  İlkokul yıllarımızda Yerli Malı Haftası'nın sloganıydı. Yerli malı kullanıma yönelirsek ülkemizin en önemli sorunlarından olan işsizlikle birlikte ithal ürünleri tercih etmekten dolayı oluşan cari açığın önüne geçmiş oluruz.

&&&

Ekonomi Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı başta olmak üzere sanayide yerli oranının yükselmesi için bir dizi çalışmalar yapıldı.

Nitekim Başbakan Ahmet Davutoğlu da Ekonomi Eylem Planları'nda bu konuya özel vurgular yaparak, kamunun yerli ürün kullanmasını istedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ortaklaşa Yerli Malı Belgesi vermeye de başladı. Bu belge sahipleri ihalelerde yüzde 15 fiyat avantajı elde edecektir. Özellikle otomotiv yedek parçada ‘yerli’ kuralının uygulamaya alınması bu sektöre daha da hareketlendirecek.

&&&

1 Haziran 2015’te eşdeğer parça uygulaması devreye girecek. Konuyla ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, artık illa orijinal parçanın değil, yerli sanayinin ürettiği eşdeğer parçaların da araçlarda kullanılabileceğini dile getiriyor olması da iyi bir gelişme.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Artık bir kamu kurumu, mal alımı yaparken, pahalı da olsa önce kendi ülkesinin, şirketinin, ürettiği malı tercih ediyor. Böylece kendi KOBİ’lerinin büyümesini sağlıyor” diyor. Hisarcıklıoğlu, KOBİ’lerin büyümesini sağlayacak olan uygulamanın ekonomimizi daha güçlendireceğini ifade ederek, işsizliğin çözümü de beraberinde geleceğini vurguluyor.

 

Sonuçta istihdamın, ekonominin birincil ve önemli sektöründen olan sanayimizin güçlenmesini hepimiz isteriz. Ne dersiniz alışverişlerimizde yerli ürünleri tercih edecek miyiz? Unutmamalıyız ki, yerli ürünleri tercih edersek kazanacak olan ülkemiz ve bizler olacağız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.