1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Sandığın Nabzı Yükseliyor-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sandığın Nabzı Yükseliyor-1

A+A-

Yerel seçimler yaklaştıkça ortam ısınmaya devam etse de önceki seçim atmosferleri oluşmadı. Alışıla gelen aday yoğunluğu da görülmezken AK Parti ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı’nın adaylarını açıklamasıyla kısmen de olsa muhalif hareketler canlılık kazandı. 2014’de Halkapınar’da Saadet Partisi, Emirgazi, Akören ve Doğanhisar’da MHP, Tuzlukçu’da ise CHP seçimleri kazanırken diğer ilçelerin tamamında seçmenin tercihi AK Partili adaylar olmuştu. Daha sonra Halkapınar’da Fahri Vardar ve Akören’de Ekrem Tulukçu AK Parti’ye katılınca Konya belediyelerinde sadece iki muhalif portre kalmıştı.

***

Doğanhisar’da 2014’ün galibi Abdullah Koç daha önce AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi idi. Başkanlık için de önce AK Parti’den aday adayı olmuş, kabul görmeyince MHP’nin kapısını çalmıştı. Koç MHP kartvizitiyle katıldığı seçimleri yüzde 43 ile kazanırken AK Parti yüzde 42 ile ikinci parti olmuştu. Koç önümüzdeki seçimdeİYİ Parti rozetiyle girecek.24 Haziran Genel Seçimleri’nde AK Parti’nin yüzde 57, CHP’nin yüzde 15, İYİ Parti’nin yüzde 14 ve MHP’nin yüzde 9 oy aldığı Doğanhisar’da seçmenin yönü 2014’den çok farklı görünüyor. MHP’li İhsan Öztoklu, ittifak oylarını bir arada tutmayı başarması halinde seçimin favorisi olacaktır.

***

2014’de Akören’de amcazadelerden Muzaffer Tulukçu AK Parti, Ekrem Tulukçu ise MHP adına yarışmış ve seçimin galibi yüzde 1 farkla MHP olmuştu. Zaman içerisinde de Ekrem Tulukçu AK Parti’ye katılmıştı. Diğer partilerin toplam yüzde 4 oy aldığı ilçede Mart’ta MHP’li İsmail Arslan halkın önüne çıkacak. 24 Haziran’da AK Parti yüzde 67, MHP ise yüzde 17 oy almıştı. İYİ Parti’nin yüzde 10, CHP’nin yüzde 4 oy aldığı ilçede de farklı bir tablo oluşması pek mümkün görünmüyor.

***

Emirgazi’de 2014 yarışını yüzde 51 halk desteğiyle kazanan MHP’li Nurişen Koçak yeniden aday gösterildi. İlçede AK Parti’nin yüzde 46 olan oyu 24 Haziran’da yüzde 53’e yükselmiş, MHP yüzde 14’te kalırken CHP yüzde 18 ile ikinci olmuştu. Buna rağmen, İYİ Parti’nin de yüzde 11 oy aldığı ilçede sürpriz bir sonuç ön görülmüyor.

***

Halkapınar yerel seçimde aday profilininönemini ifade eden bir sonuç ortaya koymuştu. Saadet Partisi Fahri Vardar’la katıldığı 2014 seçiminde yüzde 36 oy alıp Konya’da tek belediyeyi elde ederken, AK Parti yüzde 32, MHP’de yüzde 28 oy sağlamıştı. Vardar daha sonra AK Parti’ye iltihak etse de bu seçimde Halkapınar 2014’den seçim atmosferini de yaşayan MHP’li Mehmet Bakkal’a bırakıldı. İlçede son genel seçimde AK Parti’nin yüzde 59, MHP’nin yüzde 18 oyu karşısında CHP yüzde 11, İYİ Parti yüzde 10 alabilmişti. Bu tablo Bakkal’ın yarışta favori olduğunu gösteriyor.

***

Tuzlukçu seçimleri de halkın yerelde adaylara dikkat ettiğine işaret ediyordu. Konya Şampiyonu Tuzlukçu Belediyespor’un kalecisi Nurettin Akbuğa 1999 seçimlerinde DSP’den Belediye Başkanı seçilerek siyasete atılmış, Akbuğa’nın aday olmadığı 2004’de ise sandıktan AK Partili Suat Şahin çıkmıştı. Akbuğa 2014’de bu kez CHP’den seçimi kazanırken AK Parti yüzde 39’a gerilemişti. 24 Haziran seçimleri ilçede seçmenin tercihindefarklılıklar oluşturdu. Sandıktan yüzde 49’la AK Parti birinci çıkarken, CHP yüzde 24 ile ikinciliğe geriledi. İYİ Parti’nin yüzde 13 oyuna karşılık MHP yüzde 10 destek gördü. MHP adayı İsmail Budak, partisinin yanında AK Parti’nin oylarına da sahip çıkabilmesi halinde şansını artıracak. İlçede CHP yüzde 24’e gerilemiş görünse de Akbuğa faktörünün bu oranı daha yukarıya taşıyabileceği ifade ediliyor.

Yarın devam edeceğiz…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.