1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Sandık, ‘Uzlaşı Zamanı’ diyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Sandık, ‘Uzlaşı Zamanı’ diyor

A+A-
Ülke ve şehir olarak bir seçimi geride bıraktık. Seçim sonuçlarına göre seçmenin iradesi, siyasi partilere tek başına hükümet kurabilecek çoğunluğu vermemiştir.Yani, seçmen sandıktan bir partiye iktidar görevini vermediği gibi, uzlaşın mesajını vermiştir.
Bundan sonra seçmene saygı duymak ve gereğini yerine getirmek gerekiyor.
Onun içinde meclise giren siyasi partiler sorumluluk içinde üzerine düşeni yapmalıdır.
Ekonomik ve siyasal istikrarın devamı için meclisteki partilerin müşterek noktalarda birleşip yeni bir hükümet kurmaları kamuoyunca beklenmektedir.
Yanılmıyorsam şehrimizdeki sivil toplum kuruluşlarının da değerlendirmeleri ve beklentileri de bu yönde.
***
Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Ali Osman Karamercan yaptığı açıklamasında, “Şimdi uzlaşma zamanıdır. Yoğun seçim gündemi geride kalmıştır.  Ülkemiz geçmiş söylemlerin üzerine sünger çekerek, barış ve huzuru ön planda tutmalıdır. Ekonomik istikrarın devamı için hükümetin bir an önce kurulması esnaf ve sanatkâr camiasının öncelikli beklentisidir. Hep birlikte ekonomiye ve yapısal reformlara odaklanmalıyız” diyor.
Karamercan; uzlaşı içinde meclisteki partilerin birlikte çalışıp, ortak akılla biran önce hükümeti kurmalarının piyasadaki belirsizliğin yerine bir güven ortamını getireceğini vurguluyor.
Kurulacak olan hükümetinde öncelikle ekonomiye ve yapısal reformlara yönelmesini belirtiyor.
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek de “Meclis aritmetiğinden çıkan sonuca göre oluşacak yeni hükümetin, ekonomik istikrar ve güven ortamının devam ettirilmesi, ülkemizin barış ve kardeşlik ortamının tesisinin sağlanması, hukuk ve eğitim alanlarında köklü reformlar getirilmesi konularına öncelik vermesi gerektiğine inanıyoruz. Tüm siyasi partilerimizin yeni hükümetin kurulması konusunda sorumluluk alması ve hassasiyetle yaklaşmaları ülkemizin geleceği ve hedefleri açısından son derece önemlidir.”
Şimşek, ekonomik istikrar ve güven ortamının devam etmesini istediklerini ifade ederken, yeni hükümetin kurulması noktasında da tüm partileri bir sorumluluğa davet ediyor.
Bunun yanında kurulan hükümetin ülkemizin temel sorunlarıyla birlikte hukuk ve eğitim alanında köklü reformlar yapması gerektiğine dikkat çekiyor.
***
Bu bağlamda partilerin demokrasinin gereği olan uzlaşma kültürü ile hareket ederek, ülkemizin çıkarları ve geleceği için ellerinde geleni yapmaları şarttır.
Tabi ki her partinin bir programı, belli bir ilkeleri ve seçmenlerine vaatleri vardır.
Burada yapılacak olanda bellidir. Türkiye’nin hükümetsiz kalmaması için müşterek noktalarda birleşip, uzlaşı ve hoşgörü çerçevesinde bir hükümetin kurulmasıdır. Esnafların, sanatkârların, sanayicilerin, iş dünyasının ve hepimizin ortak beklentisi yeni bir hükümetin geciktirilmeden kurulmasıdır.
Bununla birlikte meclise giren yeni milletvekillerimiz de vatandaşlarımızın ve esnaflarımızın sorunlarına eğilmeli, çözümü için çaba sarf etmesi ortak beklentimizdir.
Sonuç olarak sandıktan hiçbir partiye tek başına hükümet kurması görevi verilmediyse o zaman partilerin yapacakları da bellidir.
Seçmenin verdiği mesaja göre hareket ederek uzlaşacaklardır.
Partiler uzlaşı kültürünü geliştirip, biran önce hükümeti kurmaları gerekmez mi? 
Türkiye’yi oyalamaya ve hükümetsiz bırakmamaya kimsenin hakkı yoktur.
Ne derseniz. Öyle değil mi?
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.